Showbiz

Ironia e fatit/ I zhdukur para 6 muajsh, eshtrat e aktorit gjenden në mal, dikur i pasionuar pas mbetjeve kockore

Shkruar nga Liberale
Ironia e fatit/ I zhdukur para 6 muajsh, eshtrat e aktorit gjenden në mal,

Nuk kanë kaluar shumë ditë që kur trupi i gjetur në një mal në Kaliforni u identifikua dhe sipas autoriteteve të San Bernardino bëhet fjalë për aktorin britanik Julian Sands, të cilit i kishin humbur gjurmët që në janar teksa po ecte.

Menjëherë pas lajmit për vdekjen e tij, mediat ndërkombëtare rikthejnë në plan të parë një nga intervistat e tij të fundit, në të cilën aktori flet për gjetjen e mbetjeve gjatë ngjitjes.

"Kam gjetur gjëra të frikshme në male, ju e dini se jeni në një vend ku shumë njerëz kanë humbur jetën, pavarësisht nëse është Eiger apo Andet," i tha Sands "Radio Times" vitin e kaluar, vetëm disa muaj para se ai të xhdukej gjatë ecjes i vetëm.

“Ju mund të përballeni me mbetje njerëzore dhe kjo mund të jetë rrëqethëse. Nuk është domosdoshmërisht e mbinatyrshme, është ndoshta shumë e natyrshme – ajo që unë do ta quaja mbinatyrore”, tha ylli i “A Room With A View” në të njëjtën intervistë, pak para se autoritetet të gjenin trupin e tij.

Një njoftim i fundit nga Departamenti i Sherifit të Qarkut San Bernardino thotë: “Procesi i identifikimit për trupin e gjetur në malin Baldy më 24 qershor 2023 është përfunduar dhe është identifikuar si 65-vjeçari Julian Sands nga North Hollywood. Në pritje të rezultateve të mëtejshme të testeve për rrethanat e vdekjes. Ne dëshirojmë të shprehim mirënjohjen tonë për të gjithë vullnetarët që punuan pa u lodhur për të gjetur vendndodhjen e zotit Sands."

Trupi u gjet të shtunën në mëngjes, më 24 qershor, pranë malit Baldy dhe u dërgua në zyrën e ekzaminuesit mjekësor për ekzaminim, sipas një deklarate të lëshuar nga Zyra e Sherifit të Qarkut San Bernardino.

Sands, 65 vjeç, një entuziast dhe alpinist, u zhduk më 13 janar ndërsa po ecte pranë malit Baldy, në lindje të Los Anxhelosit. Në këtë zonë të veçantë, gjatë dimrit kishin ndodhur disa stuhi të forta bore.

Sands, i cili u rrit në Yorkshire, ishte shfaqur në dhjetëra filma në film dhe televizion. Ai gjithashtu është shfaqur në shumë shfaqje televizive të suksesshme si Elementary, Dexter dhe Smallville.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH