Globi

"Inteligjenca artificiale do të përdoret për të vrarë njerëz", ish-CEO i Google bën paralajmërimin e frikshëm

Shkruar nga Liberale
"Inteligjenca artificiale do të përdoret për të

Një ish-CEO i Google ka paralajmëruar se inteligjenca artificiale do të përdoret për të vrarë njerëz në të ardhmen.

Eric Schmidt, i cili kaloi dy dekada në krye të gjigantit të kërkimit, tha në një mbledhje të drejtuesve të lartë të mërkurën se ai beson se AI paraqet një "rrezik ekzistencial" për njerëzimin duke theksuar se do të ketë "shumë njerëz të dëmtuar ose vrarë".

Softueri PhD tha se teknologjia, të cilën Google po e ndihmon në kryesimin e sistemit të saj relativisht primitiv të chatbot-it Bard - mund të keqpërdoret nga njerëzit e këqij kur të bëhet më i avancuar.

Schmidt, i cili kohët e fundit kryesoi Komisionin e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së për AI, është i fundit në një mori ish-punonjësish të Google që doli publikisht kundër zhvillimit të shpejtë të teknologjisë në javët e fundit.

Schmidt u fokusua veçanërisht në aftësinë në rritje të AI për të identifikuar dobësitë e softuerit për hakerat dhe gjuetinë e pashmangshme të teknologjisë për rrugë të reja biologjike, të cilat mund të çojnë në krijimin e bioarmëve të reja të frikshme.

"Ka skenarë jo sot, por mjaft shpejt, ku këto sisteme do të jenë në gjendje të gjejnë shfrytëzime të ditës zero në çështjet kibernetike, ose të zbulojnë lloje të reja biologjie," tha Schmidt përpara Samitit të Këshillit të CEO të Wall Street Journal në Londër.

Të ashtuquajturat 'shfrytëzimi i ditës zero' janë të meta sigurie në kod – kudo që nga llogaritja personale te bankat dixhitale tek infrastruktura – që sapo janë zbuluar dhe kështu nuk janë rregulluar ende nga ekipet e sigurisë kibernetike. 'Zero-days' janë mjetet e çmuara në arsenalin e hakerëve.

Komentet e Schmidt, të cilat nuk janë paralajmërimet e tij të para, i bashkohen një debati të ashpër në të gjithë Silicon Valley mbi pyetjet morale dhe rreziqet e paraqitura nga AI.

Elon Musk, bashkëthemeluesi i Apple, Steve Wozniak dhe i ndjeri Stephen Hawking janë ndër kritikët më të famshëm të AI, të cilët besojnë se ajo paraqet një "rrezik të thellë për shoqërinë dhe njerëzimin" dhe mund të ketë "efekte katastrofike".

Më herët këtë pranverë, 'kumbari i Inteligjencës Artificiale' dha dorëheqjen në mënyrë të bujshme nga Google, duke paralajmëruar se teknologjia AI mund të përmbysë jetën siç e njohim ne.

Duke folur për New York Times për dorëheqjen e tij, ai paralajmëroi se në të ardhmen e afërt, AI do të vërshonte internetin me foto, video dhe tekste false.

Këto do të ishin të një standardi, shtoi ai, ku një person mesatar 'nuk do të mund të dinte më se cila ishte e vërteta'.

Por Bill Gates, My Pichai dhe futuristi Ray Kurzweil janë në anën tjetër të debatit, duke përshëndetur teknologjinë si risinë 'më të rëndësishme' të kohës sonë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH