Aktualitet

Historia përsëritet/ Nuk mbante shami, policia e dhunon dhe e nxjerr zvarrë nga metroja, 16-vjeçarja përfundon në koma

Shkruar nga Liberale
Historia përsëritet/ Nuk mbante shami, policia e dhunon dhe e nxjerr
Vijon në Iran përndjekja e grave, të cilat nuk mbajnë si duhet mbulesën e tyre dhe duket sikur historia po përsëritet, fill pas një viti nga vdekja e një adoleshenteje pas dhunës së policisë, ngjarje që shkaktoi protesta dhe humbje të shumta jete. OJQ-të po bëjnë thirrje për një rast të ngjashëm me atë të Mahsa Amini. Dyshohet se një vajzë, e cila nuk mbante si duhet hixhabin e saj, është dhunuar dhe nxjerrë zvarrë nga metroja. Ajo quhet Armita Garaëand dhe është vetëm 16 vjeç. Vajza ishte rrugës për në shkollë kur u sulmua dhe u arrestua nga një patrullë oficerësh nga stacioni i metrosë Shohada në Teheran , sepse nuk mbante shaminë e detyrueshme islame. Gjithçka u filmua nga kamerat e vëzhgimit të stacionit. Pas dhunimit, adoleshentja përfundoi në spital ku ndodhet ende në koma dhe ruhet nga policia, e cila madje largon prindërit e saj. Media shtetërore - e cila sipas OJQ-së publikoi pamjet e redaktuara - raportoi se vajzës i ra të fikët pas një rënie të presionit të gjakut, gjë që e bëri atë të godiste kokën anash vagonit të trenit. Agjencia zyrtare e lajmeve Fars ka publikuar edhe një intervistë me prindërit e vajzës në të cilën ata kanë thënë se ajo nuk është sulmuar, duke e quajtur ngjarjen aksident . "Një vit pas vrasjes së Mahsa, Jina Amini ndodhet në paraburgimin shtetëror iranian pas arrestimit të saj për veshjen e gabuar të hixhabit të saj, dhe pas qindra vrasjeve në rrugë nga forcat e sigurisë shtetërore gjatë protestave që pasuan, një tjetër grua e re është në gjendje kritike dhe një familje tjetër në Irani është në të njëjtën situatë zemërthyese,” tha Hadi Ghaemi, drejtor ekzekutiv i Qendrës për të Drejtat e Njeriut në Iran (CHRI)./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH