Aktualitet

Hapen mbi 85% e kutive në Turqi, kryeson Erdogan

Shkruar nga Liberale
Hapen mbi 85% e kutive në Turqi, kryeson Erdogan

Janë numëruar 85% për qind e kutive në Turqi. Erdogan po shkon i sigurt drejt fitores pasi kryeson me 54.03 %, ndërsa rivali i tij qëndron në 45.97 %, shkruajnë mediat e huaja.

Votimi ka përfunduar rreth orës 17:00 me orën lokale. Për zgjedhjen e presidentit të 13-të të Turqisë, rreth 61 milionë votues iu drejtuan sot 191,884 qendrave të votimit.

Të drejtën e votës e kanë ushtruar edhe të moshuarit dhe personat me aftësi të kufizuar, të cilët e kanë kryer këtë proces nga shtëpia.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH