Showbiz

Fryma juaj e gojës përmban aromë të keqe? Zbuloni arsyen

Shkruar nga Liberale
Fryma juaj e gojës përmban aromë të keqe? Zbuloni arsyen

Sipas gjetjeve të fundit shkencore, shëndeti i zemrës suaj mund të varet nga sa mirë kujdeseni për pjesën e brendshme të gojës. Studimi zbulon se bakteret orale mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Shkencëtarët sugjerojnë se bakteret mbizotëruese përgjegjëse për inflamacionin në mishrat e dhëmbëve, që shkaktojnë kancerin oral dhe erën e keqe të gojës, mund të rrisin gjithashtu rrezikun e sulmit në zemër ose goditje në tru.

Studiuesit zbuluan se antitrupat që luftojnë bakterin oral Fusobacterium nucleatum janë të lidhura me një rrezik pak më të lartë të ngjarjeve kardiovaskulare. Sipas ekspertëve, prania e këtyre antitrupave tregon infeksion aktual ose të mëparshëm me bakterin.

“Fusobacterium nucleatum mund të kontribuojë në rrezikun kardiovaskular duke rritur inflamacionin sistemik për shkak të pranisë së baktereve në zgavrën me gojë”, shpjegon autorja kryesore Flavia Hodel nga Shkolla e Shkencave të Jetës së EPFL Zvicerane.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH