Globi

Erdogan refuzon të shkojë në Izrael: Hamasi nuk është një organizatë terroriste, por një grup çlirimtarësh

Shkruar nga Liberale
Erdogan refuzon të shkojë në Izrael: Hamasi nuk është

Presidenti turk Tajip Erdogan njoftoi se po anulonte të gjitha planet e tij për të vizituar Izraelin dhe e quajti Hamasin "një grup çlirimtarësh që mbron tokën e tyre dhe jo një organizatë terroriste".

Duke reaguar ndaj sulmeve të Izraelit në Gaza, presidenti turk tha: “I gjithë Perëndimi i është bashkuar Izraelit dhe e sheh Hamasin si një organizatë terroriste. Izraeli, Perëndimi mund t'ju detyrohet shumë, por Turqia nuk ju ka borxh asgjë. Izrael, nuk mund të shkosh askund me këtë mentalitet”.

Në të njëjtën kohë, ai nuk mungoi të përmendë se Turqia është e gatshme të jetë një vend garantues për Palestinën “si me prezencë politike ashtu edhe ushtarake. Në një botë plot me të vdekur të gjallë, ne si vend dhe komb do të vazhdojmë të themi të vërtetën dhe të vazhdojmë të përdorim të gjitha mjetet politike, diplomatike dhe nëse është e nevojshme edhe ushtarake. Megjithatë, ne nuk do të drejtohemi në lëvizje jostrategjike që nuk do të përfitojnë vendin tonë dhe popullin palestinez”.

Në fjalimin e tij para grupit parlamentar të partisë së tij, Erdogan vazhdoi të fliste ashpër kundër Izraelit: “Së pari ne e shikuam çështjen palestineze nga një këndvështrim njerëzor. Ne mbrojtëm jetën e njeriut. Që nga 7 tetori, ne kemi bërë të gjitha përpjekjet për të parandaluar përshkallëzimin e krizës. Ne dërguam 8 avionë të mbushur me ndihma humanitare për të plotësuar nevojat e banorëve të Gazës. Ne dërguam 25 nga stafi ynë në Egjipt për të trajtuar të plagosurit. Ne deklaruam se nuk justifikojmë veprimet dhe sulmet që synojnë civilët. Ne nuk kemi asnjë problem me shtetin e Izraelit, por asnjëherë nuk kemi miratuar që të trajtohemi si një organizatë në vend të një shteti. Izraeli po kryen një nga sulmet më të dhunshme në histori kundër popullit të shtypur të Gazës. Gjysma e të vdekurve janë fëmijë, gjysma tjetër janë nënat e tyre dhe pleqtë e familjes. Vetëm kjo mjafton për të treguar se ka pasur një mizori. Nuk mund të gjesh një ushtri tjetër që u vë flakën spitaleve, objekteve të kultit dhe tregjeve dhe vazhdon këtë akt çnjerëzor”.

Dhe vazhdoi me të njëjtën frymë: “Izraeli po vret fëmijë. Nuk mund ta lejojmë kurrë këtë. Këtë ua thashë kryeministrave të atëhershëm në Davos, thashë ju dini shumë mirë të vrisni. Unë nuk kam qenë në Davos që nga ajo ditë. I kam shtrënguar dorën Netanyahut një herë në jetë, në Turkevi në Amerikë. Ai shpërdoroi vullnetin tonë të mirë. Kishim një plan për të shkuar në Izrael, por e anuluam. Ata abuzuan me vullnetin tonë të mirë. O Izrael, nuk mund të shkosh askund me këtë mendësi. Merrni me vete ose SHBA-në ose Perëndimin. Do të humbasë edhe Amerika. E gjithë çështja është krijimi i një bote të drejtë. Askush nuk mund të flejë i qetë në një botë ku prindërit mbajnë trupin e fëmijëve të tyre. Ai gjithashtu zbatohet për çdo vend ku nuk ka asnjë pengesë. Është koha të flasim për hallin e atyre që i kthyen shpinën të vërtetës me akte që nuk mund të krahasohen me këto masakra. Sulmet justifikuese janë trashëgimia e Perëndimit nga historia e tij e përgjakshme”.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH