Aktualitet

Detaje tronditëse nga vdekja e dy të rinjve, 18-vjeçari e kërkoi për orë tëra shokun e tij me poster në duar

Shkruar nga Liberale
Detaje tronditëse nga vdekja e dy të rinjve, 18-vjeçari e

Detaje të reja tronditëse të tragjedisë, që përfshin vdekjen e dy djemtë irlandezë 18-vjeçarë në Io,s po dalin. Sipas Daily Mail, 18-vjeçari Max Wall kaloi një ditë duke kërkuar mikun e tij Andrew O'Donnell, para se të shembet për vdekje në port kur mësoi për fundin tragjik të shokut të klasës.

Sipas publikimit, Max ka vizituar një dyqan në Ios dhe ka bërë postera për Andrew, i cili ishte zhdukur që nga mbrëmja e së shtunës.

Sipas publikimit me postera në duar, Maksi ka njoftuar banorët e Ios për zhdukjen e mikut të tij duke kërkuar informacion për fatin e tij, duke mos ditur që Andrew kishte dhënë frymën e fundit në një shkëmb në zonën e Germanoli.

Shkrimi i Daily Mail për vdekjen e dy irlandezëve 18-vjeçarë

Kur mësoi për fundin tragjik të mikut të tij, Max vendosi të kthehej në Dublin për të qenë me njerëzit që e njihnin Andrew dhe për të ndarë dhimbjen e tyre së bashku, por ai nuk ia doli pasi u rrëzua dhe dha frymën e fundit në portin e Ios ku priste tragetin për në Pire.

Miqtë thanë se Max ishte "shkatërruar" nga vdekja e Andrew dhe kishte vendosur që "festa kishte mbaruar" ndërsa ai bënte paketimin për t'u kthyer në Irlandë.

Trupi i 18-vjeçarit Andrew u gjet në shkëmb falë një sinjali nga celulari i tij, tha drejtori i Kolegjit St Michael, shkolla ku frekuentonin dy të rinjtë irlandezë. Sipas tij, "nëse Andrew do të kishte ecur një ose dy metër në të djathtë ose në të majtë të rrugës që kishte ndjekur, ai mund të mos e kishte gjetur veten në boshllëk".

Ai konfirmoi nga njëra anë se Max vuante nga probleme me zemrën pasi i ishte nënshtruar një operacioni disa vite më parë dhe nga ana tjetër se Andrew kishte kaluar orët e fundit para vdekjes së tij tragjike në një lokal në Ios duke konsumuar alkool përpara se të vinte vendim fatal për të lënë shoqërinë e tij dhe për t'u kthyer i vetëm në banesën ku po qëndronte në ishull.

Ekzaminimet mjeko-ligjore pritet të zbardhin shkaqet e vdekjes së dy djemve fatkeq nga Irlanda në Ios. Ditën e martë, prindërit morën trupat e fëmijëve të tyre nga qendra shëndetësore e ishullit, i shoqëruan në anijen që i çoi në Pire dhe më pas në mjekësinë ligjore ku janë në pritje të përgjigjeve nga mjekët.

Edhe pse plagët e Andrew sugjerojnë se ai u rrëzua dhe u vra, policia po heton gjithashtu mundësinë e neglizhencës kriminale. Pijet që konsumuan ai dhe shokët e tij të klasës mund të jenë ndotur pasi raporti mjeko-ligjor mund të tregojë nëse një lloj dehësi mund të ketë kontribuar në vdekjen e të dy djemve.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH