Bota

Zelensky shkarkon kreun e Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes

Shkruar nga Liberale

Zelensky shkarkon kreun e Këshillit të Sigurisë Kombëtare

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shkarkoi sot Oleksii Danilovin nga posti i tij si shef i Këshillit Kombëtar të Sigurisë dhe Mbrojtjes të vendit.

Dekreti për shkarkimin e Danilovit u publikua nga presidenca ukrainase, e cila më vonë postoi një dekret tjetër që emëroi Oleksandr Lytvynenkon si zëvendësues të tij.

Lytvynenko u shkarkua si shef i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme të Ukrainës në një dekret të mëparshëm.

Asnjë arsye nuk u dha për shkarkimin e Danilovit, i cili mori postin në tetor 2019, por kjo ndodh në vitin e tretë të luftës së Rusisë kundër Ukrainës, dhe kur forcat ukrainase nuk po ia dalin aq mirë sa kishin shpresuar në zmbrapsjen e Rusisë.

Shtatorin e kaluar Zelensky shkarkoi ministrin e mbrojtjes të vendit dhe gjashtë zëvendësministra të mbrojtjes, me gjasë për përpjekjet e lëkundura për të luftuar forcat ruse

Poll
SHQIPENGLISH