Maqedoni

KE thirrje Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut: Marrëveshjet e përhershme dypalëshe duhet të zbatohen me vullnet të mirë!

Shkruar nga Liberale

KE thirrje Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut: Marrëveshjet e

Komisioni Europian i bën thirrje Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut, të respektojnë dhe të zbatojnë Marrëveshjen e Prespës.

Në një intervistë të dhënë në për “Euroaktiv”, zëdhënësi i KE-së ka nënvizuar se është e rëndësishme që marrëveshjet të zbatohen me vullnet të plotë nga të dy palët.

“Raportet ndërfqinjësore dhe bashkëpunimi rajonal mbeten thelbësore për procesin e zgjerimit. Marrëveshjet e përhershme dypalëshe duhet të zbatohen me vullnet të mirë nga të dyja palët duke llogarit edhe Marrëveshjen e Prespës midis RMV-së dhe Greqisë”, thuhet në deklaratë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH