Bota

Kim Jong-un paralajmëron: Duhet të përgatitemi për luftë, nëse SHBA..

Shkruar nga Liberale

Kim Jong-un paralajmëron: Duhet të përgatitemi për

Koreja e Veriut duhet të jetë gati për të luftuar dhe për të fituar një luftë, tha udhëheqësi i vendit Kim Jong-un gjatë një vizite në një akademi ushtarake në vend, njoftoi të enjten agjencia shtetërore e lajmeve KCNA.

Kim vizitoi Akademinë Ushtarake dhe Politike në Phenian që mban emrin e babait të tij, Kim Jong-Il.

“Tani është koha për t’u përgatitur më plotësisht për një luftë se kurrë më parë,” u tha Kim studentëve dhe stafit gjatë vizitës së tij. “DPRK duhet të jetë më e vendosur dhe më e përgatitur për një luftë të vërtetë, e cila duhet të fitohet pa dështuar”, shtoi ai.

Kim vuri në dukje situatën e paqëndrueshme ushtarake dhe politike në fqinjësinë e Koresë së Veriut dhe e përshkroi situatën ndërkombëtare si “të rënduar për shkak të dhunës gjithnjë në rritje dhe konflikteve të armatosura”.

“Nëse SHBA-ja dhe Koreja e Jugut do të konfrontohen ushtarakisht me ne, DPRK do t’i japë një goditje vdekjeprurëse armikut pa hezitim duke mobilizuar të gjitha mjetet që ka në zotërim”, tha Kim.

 

 

 

 

 

Poll
SHQIPENGLISH