Globi

Vrau gruan dhe 2 djemtë, 3 dhe 16 vjeç, vajza arrin të shpëtojë. Dëshmitë tronditëse: Po hetohet ndikimi i një sekti fetar, ndalohet…

Shkruar nga Liberale
Vrau gruan dhe 2 djemtë, 3 dhe 16 vjeç, vajza arrin të

Masakra në Altavilla Milicia, Palermo, ndoshta ka ndodhur të premten. Hetimet janë në vazhdim: Giovanni Barreca, 54 vjeç, u arrestua, së bashku me një çift që dyshohet se kanë marrë pjesë në krimin e trefishtë.

Giovanni Barreca, 54 vjeç, ishte një fanatik. Dhe, ndoshta me bashkëpunimin e disa të njohurve - të arrestuar së bashku me të, pas hetimeve shumë të gjata, të dielën e 11 shkurtit - ai vrau gruan e tij Antonella Salamone, 13 vjet më e vogël dhe dy djemtë e tij Kevin, 16 vjeç, dhe Emanuel, 5 . Ndër hipotezat që po shqyrtohen nga hetuesit është edhe ekzistenca e një sekti, por nuk është e qartë se çfarë lloji.

Masakrës, e cila ndoshta ka ndodhur gjatë natës mes të premtes dhe të shtunës, i ka shpëtuar vajza 17-vjeçare e Barreca-s, e cila arriti ta zbulojë dhe të kërkojë ndihmë. Ajo u shpëtua nga mjekët.

"Doja t'i çliroja nga demonët," i tha Barreca policisë të dielën në mëngjes.
Trupi i gruas së Barrecas u gjet gjithashtu: mbetjet e djegura ishin varrosur nën një grumbull dheu pranë shtëpisë së çiftit në via Reggia Trazzera Marina di Granatelli në Altavilla Milicia, një qytet bregdetar në provincën e Palermos.

Vrasja e trefishtë, shpjegojnë hetuesit - ishte veçanërisht brutale. Njëri nga djemtë dyshohet se është torturuar dhe mbytur me zinxhirë.

17-vjeçarja e mbijetuar do të kishte thënë se babai i saj, një murator që jetonte me gruan e tij në Novara për vite me rradhë, u zgjua në mes të natës duke zhurmuar për ndjesinë e një pranie demonësh në shtëpi. Burri, pasi vrau familjen e tij, telefonoi policinë, ndoshta duke rrëfyer dhe duke i paralajmëruar se do t'i priste në Casteldaccia, një qytet aty pranë. Aty u arrestua. Roli që do të kishin pasur dy të njohurit e Barrecës në krimin e trefishtë mbetet mister.
Të dielën në mëngjes, si Giovanni Barreca ashtu edhe çifti i dyshuar se kishin luajtur një rol në tragjedi ishin të pranishëm në komisariatin e Bagheria për t'u marrë në pyetje.
“Dua të shpreh ngushëllimet e komunitetit për familjet e përfshira në këtë ngjarje tragjike – komentoi kryebashkiaku i Altavilla Milicia, Giuseppe Virga. Të gjithë jemi shumë të tronditur, si nga tragjedia ashtu edhe nga historitë që po shfaqen.
Komuniteti ynë i vogël është vërtet i tronditur. Ishte një familje e qetë, e cila kishte pasur vetëm disa probleme ekonomike. Por problemet e dhunës në familje apo keqtrajtimit nuk ishin shfaqur kurrë”. Bashkia ka vendosur të pezullojë të gjitha aktivitetet e planifikuara për karnavalin dhe ka bërë të ditur se në ditën e varrimit të viktimave do të shpallet zi në qytet .
“Ne nuk mund ta kuptojmë se si ishte e mundur e gjithë kjo. Ne dinim për debate siç ka në të gjitha familjet, por nuk mund të mendonim se ajo që ndodhi mund të ndodhte”, thonë Salvina Licata dhe Elisabetta Cassano, tezja dhe gjyshja e Antonella Salamone . Ai ishte shumë fetar. Punonte shumë. Ajo ishte kujdestare. Përpiqej ta kënaqte atë në gjithçka. Ne ende nuk mund ta kuptojmë. Tani le të përpiqemi të përqafojmë mbesën time”, thonë ata duke iu referuar vajzës së vetme që i mbijetoi masakrës. “Ata kishin probleme ekonomike, ndonjëherë grindeshin, por nuk mund ta imagjinonim kurrë një tragjedi të tillë – shtuan dy gratë. Ai frekuentonte komunitetin ungjilltar, shkonte shpesh në Bagheria. Punonte shumë si murator, por paratë nuk mjaftuan kurrë”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH