Globi

SIPRI: Numri global i armëve bërthamore në rritje

Shkruar nga Liberale

SIPRI: Numri global i armëve bërthamore në rritje

Shtetet e armëve bërthamore po forcojnë arsenalet e tyre bërthamore përballë konflikteve të shumta në mbarë botën, tha sot Instituti Ndërkombëtar i Kërkimeve të Paqes në Stokholm (SIPRI).

Sipas një raporti të ri të SIPRI, numri i kokave bërthamore operacionale është në rritje të vazhdueshme.

“Totali global i kokave bërthamore vazhdon të bjerë ndërsa armët e epokës së luftës së ftohtë po çmontohen gradualisht, për fat të keq ne vazhdojmë të shohim rritje nga viti në vit në numrin e kokave bërthamore operative”, tha drejtori i SIPRI, Dan Smith.

“Kjo prirje duket se do të vazhdojë dhe ndoshta do të përshpejtohet në vitet e ardhshme dhe është jashtëzakonisht shqetësuese”, shtoi ai.

“Numri i armëve bërthamore në zhvillim është gjithashtu në rritje, edhe pse shtetet kanë interes parandalimin bërthamor”, thuhet në raport.

Nga totali i vlerësuar prej 12,121 kokash të regjistruara në mbarë botën në janar, rreth 9,585 ishin pjesë e rezervave ushtarake për përdorim të mundshëm.

Rreth 3,904 nga këto koka luftarake ishin montuar në raketa dhe avionë – 60 më shumë se në të njëjtin muaj të një viti më parë.

Sipas raportit, pjesa tjetër mbahej në depo të centralizuara. Për dekada, numri global i armëve bërthamore ka qenë në rënie të vazhdueshme.

Megjithatë, rënia është kryesisht për shkak të faktit se kokat e hedhura po çmontohen gradualisht nga Rusia dhe SHBA-ja pas Luftës së Ftohtë.

Kjo do të thotë që studiuesit e paqes shikojnë jo vetëm stoqet totale të vlerësuara, por edhe arsenalet e dislokueshme.

Sipas SIPRI, nëntë shtete kanë armë bërthamore, Rusia dhe SHBA-ja, Kina, Franca dhe Britania e Madhe, si dhe Pakistani, India, Izraeli dhe Koreja e Veriut. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH