Globi

Meloni dhe Macron, ‘sherr’ për abortin në samitin e G7

Shkruar nga Liberale

Meloni dhe Macron, ‘sherr’ për abortin në samitin e G7

Presidenti francez qorton kryeministrja italiane janë përplasur sërish.

Giorgia Meloni dhe Emmanuel Macron janë përplasur për abortin në samitin e G7 në Itali. Presidenti francez e qortoi Melonin, pasi ajo mësohet se ka këmbëngulur se një referencë për "abortin" ishte hequr nga konkluzionet e përbashkëta të takimit.

Kryeministrja italiane u kundërpërgjigj, duke akuzuar Macron se kërkonte të përfitojë politikisht, para zgjedhjeve parlamentare në Francë, por dështoi.

Ajo rrezikon të minojë shfaqjen e unitetit perëndimor mbi çështje të tilla si Ukraina dhe Gaza që ishte planifikuar për takimin vjetor të Grupit të Shtatë qarqeve.

Macron tha: “Ju e dini pozicionin e Francës, e cila ka përfshirë të drejtën e abortit në kushtetutën e saj. Franca ka një vizion të barazisë midis grave dhe burrave, por nuk është një vizion i përbashkët nga i gjithë spektri politik. Ju nuk keni të njëjtat ndjeshmëri në vendin tuaj," i tha ai një gazetari italian.

Meloni është kundër abortit, duke treguar në një autobiografi të kohëve të fundit se nëna e saj ishte afër ta abortonte para se të vendoste të mbante fëmijën e saj. Koalicioni qeverisës i konservatorëve shkaktoi zemërim në prill pasi miratoi legjislacionin e diskutueshëm në prill që lejonte grupet që "mbështesin amësinë" në klinikat e këshillimit të abortit të përpiqen të pengojnë gratë që të ndërpresin shtatzënitë.

Në mars, Franca u bë vendi i parë në botë që përfshiu në mënyrë eksplicite të drejtën e abortit në kushtetutën e saj.  Aborti është jashtëzakonisht i ndjeshëm në SHBA. Biden është zotuar të krijojë të drejtën e abortit nëse ai fiton një mandat të dytë në zgjedhjet e nëntorit. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH