Globi

Këto janë qytetet më të dëmshme për lëkurën që ndodhen shumë afër Shqipërisë!

Shkruar nga Liberale

Këto janë qytetet më të dëmshme për

Shëndeti i lëkurës shqetëson gjithnjë e më shumë njerëz, të cilët e njohin vlerën e kujdesit të saj, veçanërisht në funksion të stinës së verës. Interesi i botës për kujdesin e lëkurës reflektohet gjithashtu në platformat e njohura të mediave sociale, me hashtag #skintok në TikTok që tashmë ka 13.4 miliardë shikime.

Studimi i ri nga Compare the Market AU ka analizuar faktorë të ndryshëm si indeksi UV, nivelet e ndotjes dhe kohëzgjatja e diellit, me synimin për të nxjerrë në pah qytetet që konsiderohen si më të dëmshmet për lëkurën.

Kryeqyteti i Ontarios, Toronto, renditet si qyteti më i keq për shëndetin e lëkurës. Si zonë urbane, ajo shpesh përballet me smogun dhe grimcat, me nivelet më të larta. Ndotja e lartë mund të kontribuojë në bllokimin e poreve dhe inflamacionin e lëkurës dhe në fund të fundit të rrisë procesin e plakjes.

Qytetet evropiane Bratislava dhe Athina renditen respektivisht në vendin e dytë dhe të tretë në listë. Si kryeqytete të vendeve të tyre përkatëse, të dyja kanë një fluks të madh trafiku dhe turistësh, që do të thotë se ka të ngjarë të ketë një nivel më të lartë të ndotjes së ajrit.

Dy qytete të SHBA-së u renditën në dhjetëshen e parë, duke përfshirë Phoenix dhe Nju Jorkun pavarësisht faktit se të dy qytetet ndryshojnë për sa i përket klimës. Për shkak të densitetit të lartë të popullsisë në Nju Jork, nuk është për t’u habitur që qyteti ka një përqendrim relativisht të lartë të ndotësve të ajrit që kontribuojnë në problemet e lëkurës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH