Globi

FOTO/ Gati një shekull e vjetër, kjo kafene "kryevepër" iu ndalon klientëve të përdorin celularët teksa shijojnë pijet

Shkruar nga Liberale

FOTO/ Gati një shekull e vjetër, kjo kafene "kryevepër"

Duke ecur në kafenenë Lion, në lagjen Shibuya të Tokios, gjëja e parë që vërehet është ulja aty. Të gjitha karriget kanë një drejtim, drejt dy altoparlantëve gjigantë në mur, yjeve të këtij institucioni gati 98-vjeçar.

Është një nga të paktat e mbetura të qytetit meikyoku kissa, ose "kafene kryevepra."

"Meikyoku kissa është një vend që luan muzikë klasike, ku klientët mund të dëgjojnë muzikë, të pinë një pije dhe të pushojnë," thotë Naoya Yamadera, menaxherja aktuale e Lion Cafe.

FOTO/ Gati një shekull e vjetër, kjo kafene "kryevepër"

Babai i tij, Yanosuke Yamadera, e ndërtoi origjinalin në vitin 1926. Lokali u dogj gjatë sulmeve ajrore të Luftës së Dytë Botërore dhe u rindërtua dhe u zgjerua në vitet 1950, dekor i frymëzuar nga stili i tij origjinal barok evropian.

Përtej fasadës së saj me mure guri, pjesa e brendshme e kafenesë është e ndriçuar dobët, me dru të errët dhe relieve të gdhendura.

Ndryshe nga shumica e kafeneve, shoqërimi këtu është i dekurajuar. Të folurit në celular është i ndaluar./ Përgatiti Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH