Globi

E RRALLË/ Zbulohet pas 32 vitesh mesazhi në një shishe nga klasa e shkollës së mesme, por çfarë përmbante

Shkruar nga Liberale

E RRALLË/ Zbulohet pas 32 vitesh mesazhi në një shishe nga klasa

Zbulimi i jashtëzakonshëm i një mesazhi disavjeçar në një shishe ka frymëzuar ish-studentët e një shkolle të mesme në Long Island, Nju Jork, të kujtojnë mësuesin e tyre të dashur të shkencës.

Udhëzuesi lokal i shpendëve ujorë, Adam Travis, vuri re një shishe të gjelbër të shtrirë pranë një bari moçal në Gjirin Shinnecock në Long Island javën e kaluar. Brenda shishes ishte një letër, “mbështjellë dhe në gjendje të përsosur”, tha Travis për CNN.

Travis nuk e dinte në atë kohë, por postimi i fotove në Facebook të shishes dhe letrës, të skalitura në dorëshkrimin e lapsit të një nxënësi të klasës së nëntë, do të zhbllokonte historinë e saj dhe frymëzimin pas origjinës së saj.

“I dashur Finder, Si pjesë e një projekti të Shkencës së Tokës për klasën e 9-të, kjo shishe u hodh në Oqeanin Atlantik pranë Long Island. Ju lutemi plotësoni informacionin e mëposhtëm dhe kthejeni shishen 2 ne. Merci, Gracias, Danke, Faleminderit, Shawn dhe Ben”, thuhej në letrën, drejtuar nga shkolla e mesme Mattituck në Long Island në tetor 1992.

E RRALLË/ Zbulohet pas 32 vitesh mesazhi në një shishe nga klasa

Pas kësaj njerëzit vërshuan me komente dashamirëse ndaj mësuesit që caktoi projektin: Richard E. Brooks.

"Zoti. Brooks ishte një mësues i mrekullueshëm”, shkroi Benny Doroski, një nga autorët e letrës së vitit 1992. “Çfarë projekti argëtues. Nuk mund të besohet se ishte 32 vjet më parë.”

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH