BE

Qytetarët i thonë ‘jo’ planit për dëbimin e emigrantëve

Shkruar nga Liberale

Qytetarët i thonë ‘jo’ planit për dëbimin e

Detajet e një plani të hartuar në mënyrë të fshehtë nga ekstremistët e djathtë në Gjermani për të dëbuar miliona emigrantë dhe pakica etnike nga vendi kanë çuar në mbajtjen e protestave në qytete të ndryshme të vendit.

Rreth 300 mijë persona sfiduan motin e acartë për të manifestuar në Hamburg, Frankfurt, Hanover, Kasel, Dortmund dhe lokalitete të tjera.

“E dija që nuk do të isha i vetëm. Por ka kaq shumë njerëz jo vetëm këtu në shesh por në të gjitha rrugët e Frankfurtit. Më bën të ndihem mirë fakti që jemi shumicë”-Meron Mendel, shef i Fondacionit “Memoriali i Anne Frank”, Frankfurt

Manifestuesit thanë se planet e diskutuara fshehurazi në Potsdam nga partia Alternativa për Gjermaninë dhe fraksioneve ekstremiste një sulm ndaj bazave të bashkekzistencës dhe bënë thirrje për një qëndresë aktive nga gjithë shoqëria.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH