BE

Hapet muzeu i parë i Holokaustit në Holandë

Shkruar nga Liberale

Hapet muzeu i parë i Holokaustit në Holandë

80 vjet pas Luftës së Dytë Botërore, Holanda është gati të hapë muzeun e saj të parë të Holokaustit, duke shpresuar të rrisë ndërgjegjësimin në një kohë kur lufta e Gazës ka nxitur antisemitizmin.

Uniformat me vija të Aushvicit, kopsa të marra nga rrobat e zhveshura me të mbërritur në kampin e vdekjes Sobibor, letra dhe foto prekëse: muzeu shfaq 2500 objekte, shumë prej të cilave nuk janë parë kurrë më parë në publik.

Para luftës dhe pushtimit nazist, Holanda ishte shtëpia e një komuniteti të gjallë hebre prej rreth 140,000 njerëzve, kryesisht të përqendruar në Amsterdam. Në kohën kur mbaroi Holokausti, rreth 75 përqind – 102,000 njerëz – ishin vrarë.

Ndërtesa që strehon muzeun, një ish-kopsht fëmijësh në lagjen historike hebraike të Amsterdamit qendror, luajti vetë një rol kritik në historinë e Holokaustit holandez. Përtej rrugës qëndron një teatër ku familjet hebreje u çuan për të pritur dëbimin në kampet e vdekjes. Fëmijët u ndanë dhe u dërguan në kopsht për dëbim. Rreth 600 fëmijë u nxorrën kontrabandë, shpesh në kuti ose shporta pikërisht nën hundën e rojeve naziste, dhe u çuan në siguri nga rezistenca holandeze.

Vizitorët mund të ecin nëpër “korridorin e arratisjes” ku fëmijët ishin larguar, shumica për të mos parë më kurrë familjen ose miqtë e tyre.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH