BE

Bloomberg: Tensionet Macron-Scholz në pikën e vlimit

Shkruar nga Liberale

Bloomberg: Tensionet Macron-Scholz në pikën e vlimit

Marrëdhënia midis kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe presidentit francez Emmanuel Macron ka qenë prej kohësh e tensionuar, por qëndrimi i fundit i Macron për të mos përjashtuar opsionin e dërgimit të trupave të NATO-s në Ukrainë ka çuar tensionet në pikën e vlimit, raporton Bloomberg.

Përçarja midis Parisit dhe Berlinit u ekspozua në fillim të kësaj jave kur Macron deklaroi se ndërsa “nuk ka konsensus sot për të dërguar… trupa në terren” (në Ukrainë), “ne nuk mund të përjashtojmë asgjë”.

Duke u përgjigjur një ditë më vonë, Scholz u tha gazetarëve se “nuk do të ketë trupa tokësore, nuk do të ketë ushtarë në tokën ukrainase, të cilët dërgohen atje nga vendet evropiane ose të NATO-s” dhe se udhëheqësit e aleancës ishin “unanim sa i përket kësaj çështjeje.”

Deklarata e Macron ishte “qëllimisht e paqartë” dhe synonte “të krijonte pasiguri në mendjen e planifikuesve ushtarakë rusë”, shkruan Bloomberg duke cituar zyrtarë anonimë. Megjithatë, ajo u bë “kundër dëshirave të shprehura të zyrës së Scholz”, thanë të njëjtët zyrtarë.

Në Berlin, vuri në dukje Bloomberg, “Macron shihet si një figurë monarkike që është më mirë në shpalosjen e vizioneve të mëdha sesa në realizimin e tyre.” Ndihmësit e afërt të Scholz-it pranuan për Bloomberg se dy liderët nuk kanë një raport harmonik.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH