Kronikë

Arrestohen në Greqi dy të kërkuarit për vrasjen e komisar, Artan Cuku

Shkruar nga Liberale
Arrestohen në Greqi dy të kërkuarit për vrasjen e komisar,

Bledar Jambelli dhe Kristaq Leci u arrestuan një ditë më parë në Greqi, për përfshirjen në një përplasje të armatosur, ndodh në janar të vitit të kaluar në një furrë buke, në Voula, ku u plagosën 5 persona.

Në Shqipëri ishin dy nga personat me të kërkuar dhe vijojnë të gjykojnë në dritë, për vrasjen e komisaritit, Artan Cuku. Në burg vijon të mbetet vetëm ekzekutori Mikel Shallari, i cili kishte marrë përsipër që të kryente vrasjen kundrejt një faqeje prej 20 mijë eurosh.

Kjo është hera e dytë që ata arrestohen. Në 2019 pala greke ka refuzuar ekstradimin e Jambellit pasi pretendohen nga ana e saj, se në Shqipëri iu rrezikohej jeta.

Ata akuzohen sitës dhe organizatorë të vrasjeve të Artan Cukut, pranë shtëpisë së tij në Tiranë, ndodhi në prill të 2017-ës.

Policia greke tha se gjatë operacionit për arrestimin e Jambellit dhe Lecit, në banesat e tyre, u gjetën dhe sekuestruan armë zjarri, dërguan të tjera të paligjshme, si dhe mbi 10 mijë euro.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH