Globi

Akuzohen për korrupsion, Zelensky shkarkon dy zyrtarët e lartë të mbrojtjes kibernetike

Shkruar nga Liberale
Akuzohen për korrupsion, Zelensky shkarkon dy zyrtarët e lartë

Kreu ukrainas i Shërbimit Shtetëror për Komunikime Speciale dhe Mbrojtjen e Informacionit dhe zëvendësi i tij u shkarkuan me urdhër të presidentit Volodymyr Zelensky. Dyshohet se shkarkimi vjen si pasojë e korrupsionit.

Sipas asaj që shkruajnë mediat e huaja, janë pushuar nga detyra Yuriy Sykhol, kreu i Shërbimit Shtetëror për Komunikime Speciale dhe Mbrojtjen e Informacionit të Ukrainës (SSSCIP) dhe zëvendësi i tij, Viktor Zora.

Autoritetet ukrainase dyshojnë se zyrtarët në fjalë kishin blerë softuer me një çmim të tepruar nga dy kompani që dyshohet se i kontrollonin në një shitje që ishte e mbyllur për ofertuesit e tjerë, tha Byroja Kombëtare Kundër Korrupsionit të Ukrainës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH