Aktualitet

Aksidenti i rëndë në Hamburg, BILD: Njëri prej punëtorëve nuk është nxjerrë ende nga rrënojat

Shkruar nga Liberale
Aksidenti i rëndë në Hamburg, BILD: Njëri prej

Një ditë pas incidentit të tmerrshëm në HafenCity të Hamburgut, një nga punëtorët e ndërtimit ende nuk është shpëtuar nga rrënojat, raporton BILD.

Të martën në orën 7:30 të mëngjesit, shpëtimtarë të panumërt mbërritën në kantierin e ndërtimit për të vazhduar operacionin sfidues të shpëtimit teknik. Shpëtimtarët e zjarrfikësve në lartësi të mëdha dhe alpinistë industrialë nga një kompani e specializuar siguruan vendin e aksidentit për të vazhduar shpëtimin.

Të hënën, skela u shemb nga kati i 8-të në një bosht ashensori. Të paktën tre punëtorë vdiqën. Për shkak se personi i katërt është ende i “varrosur” në fund të boshtit, kjo e bën shpëtimin më të vështirë, raporton BILD. Sipas policisë, të gjithë të vdekurit dhe një punëtor ndërtimi i plagosur rëndë janë shtetas shqiptarë.

Hetuesit nga Zyra e Policisë Kriminale Shtetërore të Hamburgut (LKA 45) vazhduan punën e tyre në vendin e krimit në Chicagostrasse të martën, por nuk ishin ende në gjendje të depërtonin në të gjitha zonat e prekura. Policia, megjithatë, tha se të gjithë viktimat ishin shqiptarë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH