Globi

80 nxënëse helmohen në një shkollë vajzash në Afganistan

Shkruar nga Liberale
80 nxënëse helmohen në një shkollë vajzash në

Rreth 80 nxënëse afgane janë shtruar në spital pasi u helmuan në shkollën e tyre në veri të Afganistanit, tha sot policia.

Helmimi në një shkollë vajzash në provincën Sar-e-Pol të Afganistanit pasoi një sërë helmimesh në shkollat ​​e vajzave në Iranin fqinj.

"Disa persona të panjohur hynë në një shkollë vajzash në distriktin Sancharak ... dhe helmuan klasat, kur vajzat hynë në klasa ato u helmuan," tha Den Mohammad Nazari, një zëdhënës i policisë Shar-e-Pol, pa specifikuar se cila ishte substanca e përdorur ose që besohet se qëndron pas ngjarjes.

Nazari shtoi se vajzat u dërguan në spital por janë në gjendje të mirë. Asnjë arrestim nuk është bërë deri tani.

Në Iranin fqinj, rreth 13,000 nxënëse janë sëmurur që nga nëntori në incidentet e helmimit në shkollat ​​e vajzave.

Që nga marrja e pushtetit në vitin 2021, qeveria talebane ka penguar shumicën e studentëve femra dhe meshkuj të studiojnë në shkolla të mesme dhe universitete, duke shkaktuar dënime nga qeveritë e huaja dhe shumë afganë.

Autoritetet talebanë i kanë mbajtur shkollat ​​fillore të hapura për vajzat deri në 12 vjeç dhe thonë se favorizojnë arsimimin e grave, por në kushte të caktuara.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH