Aktualitet

Kaos për Krishtlindje/ ‘Çmendet’ moti, stuhia ‘Pia’ pritet të godasë këtë vend

Shkruar nga Liberale
Kaos për Krishtlindje/ ‘Çmendet’ moti, stuhia

Stuhia Pia prite të shkaktojë ndërprerje të konsiderueshme në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, pasi janë lëshuar thirrje për të mos udhëtuar, të mbyllen shkollat dhe elektricistët të jenë të gatishmëri në rast të ndërprerjeve të energjisë.

Paralajmërimi përfshin qytetet e Belfast, Newcastle upon Tyne dhe Manchester, duke sjellë potencialin për kaos udhëtimesh në prag të Krishtlindjeve.

Kompania e trenave TransPennine Express u ka kërkuar klientëve të shtyjnë udhëtimet e tyre brenda dhe jashtë Edinburgut deri pas orës 15:00 për shkak të erërave të forta të pritshme.

Network Rail shtoi se shumë shërbime do të funksionojnë vetëm pasi të jenë kryer inspektimet e sigurisë, duke çuar në disa anulime.

Ndërkohë, në ishullin skocez të Shetland, shkollat ??do të mbyllen dhe më shumë inxhinierë të rrjetit të energjisë elektrike po futen për t’u marrë me çdo ndërprerje të energjisë.

Met Office parashikon gjithashtu reshje shiu, ndërsa të premten priten reshje me intensitet akoma më të lartë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH