Aktualitet

Wikipedia, 25 faqet më të shikuara të vitit 2023

Shkruar nga Liberale
Wikipedia, 25 faqet më të shikuara të vitit 2023

Wikipedia ka marrë më shumë se 84 miliardë shikime të faqeve deri më tani për 2023.

Faqja për chatbot virtual të OpenAI ChatGPT ishte faqja më e shikuar në Wikipedia këtë vit, duke grumbulluar më shumë se 49.4 milionë shikime të faqeve.

ChatGPT vendosi një rekord duke grumbulluar 100 milionë përdorues aktivë në janar. Kompanitë e tjera të teknologjisë kanë derdhur miliarda në zhvillimin e teknologjisë rivale gjeneruese të AI.

25 faqet më të shikuara të Wikipedia-s në vitin 2023 pasqyrojnë interesin e botës për inovacionin në inteligjencën artificiale, njerëzit që vdiqën këtë vit dhe fuqinë në rritje të përdoruesve indianë, ndikuar edhe prej numrit të popullsisë, për të ndikuar në tendencat në uebsajt.

Lista e plotë e faqeve, sipas numrit të shikimeve të faqeve.

1. ChatGPT, 49,490,406 shikime të faqeve

2. Vdekje në 2023, 42,666,860

3. Kupa Botërore e Kriketit 2023, 38,171,653

4. Premier League indiane, 32,012,810

5. Oppenheimer (film), 28.348.248

6. Kupa e Botës në Kriket, 25,961,417

7. J. Robert Oppenheimer, 25,672,469

8. Jawan (film), 21.791.126

9. 2023 Premier League indiane, 20,694,974

10. Pathaan (film), 19.932.509

11. The Last of Us (seriali televiziv), 19.791.789

12. Taylor Swift, 19,418,385

13. Barbie (film), 18.051.077

14. Cristiano Ronaldo, 17,492,537

15. Lionel Messi, 16,623,630

16. Premier League, 16,604,669

17. Matthew Perry, 16,454,666

18. Shtetet e Bashkuara, 16,240,461

19. Elon Musk, 14,370,395

20 . Avatari: Rruga e Ujit , 14,303,116

21. Indi, 13.850.178

22. Lisa Marie Presley, 13,764,007

23 .Guardians of the Galaxy Vol. 3 , 13,392,917

24. Pushtimi rus i Ukrainës, 12.798.866

25. Andrew Tate, 12.728.616

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH