Showbiz

Ushqimi, partneri i mirë, humori dhe durimi, 20 këshillat e 20 njëqindvjeçarëve për një jetë të mirë

Shkruar nga Liberale

Cili është sekreti për ta bërë jetëgjatësinë me tre shifra? Asnjëherë mos qëndroni të mbërthyer në të kaluarën, vendosni një qëllim … dhe kërceni sa mundeni!

Edward Toms, 102

kolonel, diplomat dhe shkrimtar i ushtrisë britanike; Kent, Angli

Keni një prirje të lumtur, një sens të theksuar humori dhe aftësi për të qeshur me veten. Në mënyrë të ndërsjellë bini në dashuri me partnerin tuaj dhe qëndroni në atë marrëdhënie derisa "vdekja t'iu ndajë". Përjetoni kënaqësi seksuale përmbushëse, natyrale dhe të qëndrueshme. Mos u mërzitni kurrë, sepse shumë kënaqësi janë në dispozicion për ju. Shijoni ndarjen e këtyre kënaqësive kur është e përshtatshme, por edhe vetminë herë pas here.

Dorothy Marley, 102 vjeç

Sekretar ekzekutiv; Toronto, Kanada

Mundohuni të kaloni çdo ditë pa lënduar askënd. Ndjehu mirë me veten. I lava flokët një ditë tjetër dhe kur më tregoi parukierja, i thashë: "Mund të dashurohesha përsëri me veten!" Dhe, së fundi, të kesh një sens të mirë humori nuk të dëmton.

Yvonne Old, 101

Mësuese; Staffordshire, Angli

Në vitet e luftës kam punuar si mësuese. Një nga stafi më tha: "Mos harroni, më shumë të qeshura, por jo të bërtitura." Dhe a e dini, kishte të drejtë? Këshillë shumë e mirë. Unë thur batanije për fëmijët në Afrikë. Unë nuk jam një thurëse, por mund të thur, dhe nëse diçka do të ndihmojë dikë, atëherë ia vlen të bësh.

Amelia Mendel, 106 vjeç

Aktore dhe shitëse e modës; Londër, Angli

Të kesh një jetë interesante më ka ndihmuar të plakem. Kam kujtime të shkëlqyera për të folur. Stafi në shtëpinë time më ndjek pas ndërsa unë mbush korridoret në kornizën time Zimmer. Nëse nuk dua të ngrihem nga shtrati, refuzoj, sepse mundem - unë jam një grua e moshuar.

Edmund W Gordon, 101 vjeç

John M Musser profesor emeritus i psikologjisë, Universiteti Yale; Nju Jork, SHBA

Arritja më e madhe e jetës sime ishte se u martova me gruan e duhur. Unë u martova me të kur isha 26 vjeç dhe kur ajo vdiq unë isha 95 vjeç, pra kishim 70 vjet bashkë. Me këtë mund të përgëzosh veten, por ndonjëherë mendoj se nuk ka të bëjë vetëm me takimin me njerëzit e duhur, por duhet t'i bësh gjërat si duhet për të nxjerrë në pah më të mirën prej tyre.

Doris Martin, 102 vjeç

Veteran dhe stenografi i Shërbimit të Territorit Ndihmës; Essex, Angli

Është e rëndësishme ta mbani mendjen tuaj aktive. Unë shikoj quiz-show, lexoj misteret e vrasjeve në Kindle-n tim dhe luaj Scrabble - fitoj rreth 50% të rasteve. Të kesh familjen pranë është gjithashtu e rëndësishme. Unë kam katër fëmijë, nëntë nipër e mbesa, stërnipërit së shpejti do të bëhen shtatë, dhe ende i mbaj mend ditëlindjet e të gjithëve.

Fernando Cavia Escudero, 101

Verëbërës; Madrid, Spanjë

Unë ende lexoj çdo ditë. Kur lexoni, mësoni gjëra të reja që zgjojnë kureshtjen ose instinktin tuaj. Dhe duhet të lëvizësh që të mos bëhesh dembel dhe budalla. Ju gjithashtu duhet të jeni të durueshëm dhe jo të stresuar. Jini të përulur.

Nikki Fonseka, 103

Veteran i Forcave Ajrore Ndihmëse të Grave dhe menaxher hoteli; Londër, Angli

Unë kam qenë gjithmonë i gatshëm të pranoj sfidat dhe kam dhënë gjithmonë më të mirën që kam mundur. Nuk mbaj mend që kam qëndruar në shtrat më vonë se ora 6 e mëngjesit, dhe jam gjithmonë i veshur para mëngjesit. Leximi e ka mbajtur mendjen vigjilente. Bibliotekën lokale e vizitoja çdo dy javë duke lexuar 8 deri në 10 libra - ata e panë se ishte një detyrë e madhe të gjenin ato që nuk i kisha lexuar tashmë.

Hilda Hill, 101

Pronar biznesi; Coventry, Angli

Përpiqem të ha në mënyrë të arsyeshme, megjithëse jo gjithmonë, dhe kam pirë shumë në kohën time. Unë nuk e bëj këtë tani, sigurisht. Para se të humbisja shikimin, luaja në garë Scrabble. Kur nuk mund të shihja më, fillova të shpikja enigma të vogla fjalësh në mendjen time.

Haruko Ooko, 104 vjeç

Asistent i Etërve Luteranë; Tokio, Japoni

Sekreti për ruajtjen e shëndetit fizik dhe mendor? Jeta e komunitetit në shtëpinë time të të moshuarve. Dikur kishte një kafene të drejtuar nga vullnetarë, ku vizitorët e jashtëm ishin të mirëpritur. Më pëlqente të bëja kamarieren atje dhe kjo më mungonte shumë. E bëra edhe pasi mbusha 100 vjeç në 2019.

Virginia Ballon, 101

Mësuese kopshti; Lima, Peru

Vallëzoni shumë, shmangni stresin dhe mbani mend se të gjitha problemet kanë një zgjidhje. Nëse burri juaj ju bën të ndiheni keq, thuaji: "Mirupafshim!" Gratë janë të gatshme të mbijetojnë shumë mirë vetëm dhe të jetosh e lirë është e paçmuar. Unë pata dy divorce dhe mbijetova shumë mirë – jam mbi 100. Ji e lumtur dhe menaxho lirinë me mençuri.

Joan Urquhart, 106 vjeç

Veteran, mësues, pedagog dhe hotelier i Shërbimit të Territorit Ndihmës; County Down, Irlanda e Veriut

Unë ha shumë fruta dhe perime, së bashku me disa gjëra që nuk duhet, si eklerët me çokollatë dhe budalliqet me patëllxhanë. Nëse është e mundur, udhëtoni jashtë vendit. Shihni vendet e tjera dhe mënyrën se si njerëzit jetojnë atje. Mësoni një gjuhë. Unë flas gjermanisht dhe frëngjisht dhe mora nivelin A të gjermanishtes në të 80-at e mia - por nuk do të doja të testohesha tani!

Sokola Radoniç, 101 vjeç

Shtëpiake; Zagreb, Kroaci

Çfarë kontribuoi në jetëgjatësinë time? Natyra, ushqimi, këndimi në kor deri në të 80-at dhe kërcimi. Duhet të keni shumë durim dhe të duroni disa gjëra. Ju nuk duhet të hiqni dorë menjëherë. Për lumturinë, shëndeti është më i rëndësishmi – dhe dashuria për njerëzit e tjerë. Pasuria është në vendin e fundit.

Sokola Radoniç vdiq më 28 nëntor 2022. Ajo la pas dy fëmijë, katër nipër e mbesa dhe tre stërnipër

Concepción 'Conchita' Calvillo de Nava, 105

Infermiere dhe aktiviste; San Luis Potosi, Meksikë

Moderimi dhe maturia. Moderimi është shmangia e teprimit në çdo mënyrë që në moshë të re, edhe në kohë të vështira. Gjithmonë përpiquni të mbani familjen tuaj të bashkuar, pavarësisht mosmarrëveshjeve që do të ndodhin. Kuptoni ndryshimin e kohërave - mos qëndroni kurrë të mbërthyer në të kaluarën ose vështirësitë e saj.

Blanche Fromenton, 102

Dado dhe punëtore; Bedfordshire, Angli

Më pyesin shpesh për sekretin tim. Duhet të rrjedhë nga ditët e mia të shkollës. Unë isha mjaft atletike, nuk pija alkool dhe haja një dietë të shëndetshme – ndoshta të gjitha vallëzimet e mia në ballo më ndihmuan gjithashtu. Gjëra të rëndësishme janë vendosmëria dhe këmbëngulja. Të jesh prind është gjëja më e rëndësishme. Jini të arsyeshëm me paratë. Blini gjëra që ju nevojiten. Dhe gjithmonë bëni një gjumë të mirë.

Margaret Stretton, 100

Veterane e Ushtrisë Tokësore të Grave, llogaritëse dhe mbledhëse fondesh; Londr, Angli

U bëra besimtare dhe nuk u tërhoqa nga kjo deri në moshën 99-vjeçare. Për dy vitet e fundit, kam bërë konserva dhe marmelatë për një bamirësi vendase. Këtë vit kam mbledhur më shumë se 100 paund tashmë. Fakti që kam jetuar për kaq kohë sa kam jetuar është jashtë duarve të mia - nuk e di pse jam bekuar me këtë moshë.

Dabirul Islam Choudhury, 103

Përkthyes, udhëheqës i komunitetit dhe mbledhës fondesh; Londër, Angli

Kur bëj mbledhjen e fondeve, duke ndihmuar njerëzimin, kjo më mban të angazhuar dhe të zënë. Gjëja më e vështirë për të moshuarit është të mos kenë një qëllim në jetë, por të ndihmosh njerëzit është si terapi. Të rinjtë duhet të bëjnë diçka në jetën e tyre duke u ngritur në këmbë dhe duke bërë diçka pozitive, duke lënë përshtypje te të tjerët.

Ken Griffiths, 100

Piloti dhe shefi ekzekutiv i RAF; Bristol, Angli

Në ditën time të parë në punë, drejtori menaxhues tha: "Çfarë pune doni në kompani?" Unë thashë: "E di, por nuk është bosh." Ai tha: "Pse?" Dhe unë thashë: "Sepse është puna jote". Çdo i ri duhet të mendojë se ku qëndron e ardhmja e tij. Gjithmonë kam ndjerë se Zoti kishte një qëllim për mua.

Lindsay Tise, 104 vjeç

Elektricist dhe lojtar golfi konkurrues; Karolina e Veriut, SHBA

Golfi më mban në formë. Të hënën, të mërkurën dhe të premten, bëj rreth tre orë stërvitje – kjo sigurisht që më ka ndihmuar të qëndroj i shëndetshëm. Këshilla ime është punë e vështirë me një lojë të vogël brenda. Kam pasur edhe një grua të mirë: ajo më ushqeu mirë, më trajtoi mirë - nuk mund të kisha kërkuar më shumë.

Peter Whiteley, 100 vjeç

Drejtori i kompanie; Londër, Angli

Qëndroni të duruar dhe qeshni sa herë të mundeni. Mbajini sytë hapur dhe vëreni se çfarë po ndodh rreth jush. Unë kam qenë gjithmonë i interesuar për teknologjinë e re dhe mbetem i tillë edhe sot. Shumë njerëz ndjekin para përtej çdo gjëje tjetër. Të kesh para të mjaftueshme për të mos qenë barrë është e rëndësishme, por përtej kësaj nuk është vërtet e rëndësishme./The guardian- Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH