Medicus

Më shumë të rinj po diagnostikohen me kancer. 3 NDRYSHIME në stilin e jetës mund të zvogëlojnë rrezikun

Shkruar nga Liberale

Më shumë të rinj po diagnostikohen me kancer. 3 NDRYSHIME në

Më shumë të rinj po diagnostikohen me kancer. 3 NRDRYSHIME në stilin e jetës mund të zvogëlojnë rrezikun tuaj

Ushqimi i shëndetshëm është një nga gjërat më të mira që mund të bëni për parandalimin e kancerit, sipas një dietologu.

Një dietolog i specializuar në parandalimin e kancerit tha për Business Insider se ndryshimet e thjeshta të stilit të jetesës mund të jenë të fuqishme kur bëhet fjalë për reduktimin e rrezikut të zhvillimit të kancerit.

Sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit, shkalla e të rriturve të rinj që diagnostikohen me kancer janë rritur që nga vitet '90, me kancerin kolorektal, gjirit dhe stomakut, që përbënin edhe një shqetësim të veçantë. Një në tre njerëz do të zhvillojnë një formë të sëmundjes gjatë jetës së tyre, sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Por disa zgjedhje të stilit të jetesës mund të ndihmojnë në parandalimin e kancerit, tha për Business Insider Tejal Parekh, një dietolog i licencuar, i specializuar për të ndihmuar pacientët me mesothelioma të reduktojnë simptomat e kancerit përmes dietës në Asbestos.com.

Hani një dietë me bazë bimore

Bimët dhe ushqimet – si mollët, qershitë, arrat, thjerrëzat, boronicat, çaji jeshil, domatet, soja dhe rrushi  – mendohet se ndihmojnë në parandalimin e kancerit, sepse ato përmbajnë disa fitokimikate, antioksidantë dhe fibra, tha Parekh.

Fitokimikatet dhe antioksidantët mendohet se luajnë një rol në parandalimin e zhvillimit të kancerit duke riparuar dëmtimin e ADN-së, ndërsa fibrat ndihmojnë në ruajtjen e një peshe të shëndetshme.

"Por ekspertët pajtohen se është dieta e përgjithshme dhe puna ekipore nga një kombinim i ushqimeve bimore që duket se ofron mbrojtjen më të fortë ndaj kancerit". Parekh rekomandon të mbushni të paktën dy të tretat e pjatës tuaj me bimë në çdo vakt. Kjo përfshin fruta, perime, drithëra të plota (të tilla si elbi dhe quinoa), barishte dhe erëza, fasule dhe bishtajore.

Shtimi i barishteve dhe erëzave të ndryshme është një mënyrë e thjeshtë për të rritur numrin e bimëve në pjatën tuaj, siç mund të provoni receta nga librat e gatimit vegjetarian, tha Parekh. Ose provoni të shtoni zarzavate të errëta me gjethe, si spinaqi dhe marule rome në sallata, përveç marules së zakonshme.

Parekh rekomandoi të hani sa më pak që të jetë e mundur ushqime ultra të përpunuara - të tilla si pijet e gazuara dhe drithërat e ëmbla mëngjesit, të cilat priren të bëhen nga përbërës të modifikuar kimikisht duke përdorur metoda industriale, janë lidhur me shumë çështje të tjera shëndetësore, si kanceri, si dhe vdekjen e hershme, sëmundjet e zemrës, obezitetin dhe diabetin e tipit 2. Një studim i vitit 2023 sugjeroi që sa më shumë UPF të hajë dikush, aq më të larta janë shanset e tij për të vdekur nga kanceri.

Është gjithashtu më mirë të shmangni mishin e kuq, të cilin Agjencia Ndërkombëtare për Kërkimin e Kancerit e klasifikon si "ndoshta kancerogjen", që do të thotë se bazuar në hulumtimet aktuale, mund të lidhet me një rrezik në rritje të zhvillimit të sëmundjes.

Reduktimi i kripës është gjithashtu i mençur, tha Parekh. Hulumtimet sugjerojnë se dietat e pasura me kripë janë të lidhura me një rrezik në rritje të kancerit të stomakut.

Nëse ju duhet të pini alkool, gratë dhe burrat duhet ta kufizojnë atë në një ose dy racione në ditë, respektivisht, tha dietologu. Kjo është sasia që CDC e konsideron të moderuar, ku një pije është e barabartë me pesë ouncë verë, 12 ouncë birrë ose një gotë.

Ushtroni rregullisht dhe mbani një peshë të shëndetshme

Të qenit fizikisht aktiv për të paktën 30 minuta në ditë mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit, tha Parekh. Dieta  ka një gamë të madhe përfitimesh shëndetësore, dhe sipas Institutit Kombëtar të Kancerit, përmirëson funksionimin e sistemit imunitar dhe redukton inflamacionin.

Dieta gjithashtu ndihmon në mbajtjen e një peshe të shëndetshme – sipas NCI, njerëzit me nivele më të larta të yndyrës trupore kanë më shumë gjasa të zhvillojnë disa lloje kanceri, megjithëse studiuesit nuk janë të sigurt pse.

Nëse 30 minuta në ditë tingëllojnë si shumë, një studim zbuloi se edhe të bësh 4.5 minuta aktivitet fizik në ditë gjatë aktiviteteve të përditshme mund të ndihmojë në zvogëlimin e gjasave për zhvillimin e disa llojeve të kancerit me 32%. /Përgatiti: Liberale.al/

Më shumë të rinj po diagnostikohen me kancer. 3 NDRYSHIME në

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH