Ndërkombëtare

Turqia miraton përdorimin e vaksinës së Kinës

               Publikuar në : 20:24 - 13/01/21 liberale

Autoritetet turke i dhanë të drejtën për përdorimin emergjent vaksinës së COVID-19 të prodhuar nga Sinovac Biotech Ltd. e Kinës të mërkurën, duke i hapur rrugën për përhapjen e programit të vaksinimit të Turqisë, që do të fillojë me punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe grupe të tjera me rrezik të lartë.

Ministri i shëndetësisë i vendit, Fahrettin Koca dhe anëtarët e këshillit këshillimor shkencor të vendit morën dozat e para drejtpërdrejt në televizion, menjëherë pasi autoriteti rregullator shëndetësor, Agjencia Turke e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore, njoftoi se kishte dhënë dritën jeshile për përdorim në vendin me 83 milionë banorë.

“Unë më parë kisha thënë se ka dritë në fund të tunelit dhe besoj se ditët para nesh do të jenë të ndritshme”, tha Koca, ndërsa mori dozën e parë të vaksinës, e cila do të shpërndahet në dy doza.

Koca tha se programi i vaksinimit të Turqisë do të fillojë të enjten, duke filluar me punonjësit e kujdesit shëndetësor. Ai u bëri thirrje të gjithë qytetarëve të vaksinohen, duke thënë se kjo ishte mënyra më premtuese për të mposhtur pandeminë.

Vaksina Sinovac iu nënshtrua studimeve në Turqi, Brazil dhe Indonezi dhe ka pasiguri për efektin mbrojtës.

Studiuesit në Brazil javën e kaluar thanë se vaksina është 78% efektive në mbrojtjen nga sëmundja simptomatike, por këtë javë ata njoftuan të dhëna që tregojnë përgjithësisht, efektiviteti është pak më shumë se 50%.

Studiuesit në Turqi dhe Indonezi kishin njoftuar nivele më të larta të efektivitetit, përkatësisht 91% dhe 65%, por ato studime ishin shumë të vogla për të qenë përfundimtare. Autoritetet globale të shëndetit kanë thënë se çdo vaksinë që është të paktën 50% efektive do të ishte e dobishme.

Vaksina e parë e dërgesës Sinovac, e përbërë nga 3 milionë doza, mbërriti në Turqi në fund të muajit të kaluar. Turqia ka planifikuar të marrë një total prej 50 milionë dozash.

 

Tags: , , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back