Aktualitet

Turqia i frikësohet një tërmeti të fuqishëm në Stamboll. Përgatitet skenari i reagimit emergjent

Shkruar nga Liberale
Turqia i frikësohet një tërmeti të fuqishëm në

Pas dy tërmeteve në Kahramanmaraş që shkaktuan shkatërrime të mëdha në 11 provinca, sytë u kthyen nga tërmeti i mundshëm i Stambollit. Ndërsa ekspertët bënin deklarata të njëpasnjëshme për këtë temë, u përgatit një skenar i reagimit ndaj fatkeqësive, i cili përfshin shndërrimin e aeroportit Ataturk në një spital fushor në rast të një tërmeti të mundshëm në Stamboll, reagim ndaj të lënduarve dhe vendosje të shpejtë të ambulancave ajrore.

Drejtori i Institutit të Shkencave Shëndetësore të Mbrojtjes Prof. Dr. Ali İhsan Uzar dha informacion në lidhje me studimet e kryera në Departamentin e Menaxhimit të Shërbimeve Shëndetësore në Situatat e Fatkeqësive dhe Emergjencave brenda institutit. Duke vënë në dukje se Instituti ka kohë që punon për reagimin ndaj fatkeqësive të mundshme dhe përgatit skenarë të ndryshëm të reagimit ndaj fatkeqësive, Uzar tërhoqi vëmendjen për faktin se 65 për qind e territorit të Turqisë ndodhet në zonën e tërmeteve të shkallës së parë.

Uzar tha se janë duke punuar edhe në plane përgatitore për një tërmet që mund të ndodhë në Stamboll, për të cilin shkencëtarët paralajmërojnë shpesh dhe se në këtë kontekst, pak kohë më parë është përgatitur skenari i cili fokusohet në reagimin e shpejtë ndaj të lënduarve.

Duke theksuar se spitali më ideal në një tërmet të madh do të ishin ndërtesat terminale të aeroporteve, pasi nuk do të kishte ndërprerje të energjisë, ujit, tualetit dhe komunikimit, Uzar vazhdoi si më tej: "Kur marrim parasysh rajonet që pritet të preken më shumë nga tërmeti në anën evropiane, spitalet fushore që do të krijohen mund të mos jenë të mjaftueshme. Aeroporti Atatürk është zona e parë me prioritet që do të shndërrohet në spital kundër kësaj situate. Ndërtesat e aeroportit dhe terminalit të shndërrohen në spital fushor, këtu do të vendosen pajisje mjekësore të mobilizuara dhe të plagosurit tanë do të trajtohen fillimisht dhe urgjentisht, kemi planifikuar që këtu të bëhet ndërhyrja dhe më pas të transferohen në spitale në provincat e tjera. Kështu do të mund të ndërhyhet shpejt në 6 orët e para në një tërmet të mundshëm”.

Uzar deklaroi se parashikojnë gjithashtu që avionët e transportit të Forcave Ajrore Turke të aktivizohen në korridorin ajror që do të krijohet për transportin e të plagosurve dhe tha: "Aeroplanët tanë të transportit do të mbërrijnë në Aeroportin Atatürk me personel shëndetësor dhe pajisje mjekësore për transplante të mundshme."

Duke vënë në dukje rëndësinë e mjekëve të ajrit dhe hapësirës, ​​Uzar tha se synojnë të rrisin numrin e mjekëve me kurset që do të hapen në qendër brenda institutit dhe të sigurojnë një mjek fluturimi për çdo avion që transporton të lënduar./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH