Globi

Turqia do të ndalojë me ligj pushimet nga puna për 3 muaj

Shkruar nga Liberale
Turqia do të ndalojë me ligj pushimet nga puna për 3 muaj

Qeveria turke planifikon të dërgojë në Kuvend një projekt-legjislacionin që ndalon përkohësisht pushimet nga puna, për të frenuar një rritje të pritshme të papunësisë për shkak të përhapjes së koronavirusit, thanë dy zyrtarë të lartë për Reuters.

Shumë njerëz kanë ndaluar së punuari pasi autoritetet mbyllën qendrat tregtare, bare, kafene dhe biznese të tjera në përpjekje për të kontrolluar shpërthimin e koronavirusit.

Zyrtarët turq thanë se projekt-legjislacioni do të ndalojë përkohësisht pushimet nga puna për të paktën tre muaj.

"Projektligji është planifikuar të dërgohet në parlament në fillim të javës tjetër dhe të kalojë sa më shpejt të jetë e mundur," tha një nga zyrtarët të enjten.

Qeveria gjithashtu është ofruar të paguajë 60% të pagave të punonjësve që punojnë në bizneset që vuajnë nga shpërthimi i virusit, ndërsa bankat shtetërore kanë ofruar kredi për ndërmarrjet që i mbajnë punonjësit e tyre gjatë kësaj periudhe.

Turqëve iu është thënë që të qëndrojnë në shtëpi dhe të izolohen sa më shumë që të jetë e mundur, por disa njerëz do të vazhdojnë të punojnë, ndërsa Presidenti Tayip Erdogan kërkon të vazhdojnë prodhimi dhe eksportet ekonomike.

Një nga zyrtarët turq tha se një rregullore e veçantë ishte planifikuar gjithashtu të mbështesë financiarisht bizneset e vogla siç janë berberët dhe pronarët e restoranteve, të detyruar të ndalojnë veprimtarinë nën kufizimet e lidhura me koronavirusin.

"Do të sjellim së shpejti një rregullore të re për tregtarët. Kjo do të sigurojë mbrojtje dhe mbështetje financiare të bizneseve të vogla si restorante, berberë që mbyllen për shkak të koronavirusit, "tha zyrtari i dytë.

Sipas projektligjit, i cili përfshin një larmi të gjerë rregullash, furnitorët dhe shitësit me pakicë nuk do të jenë në gjendje të rritin çmimin e mallrave dhe shërbimeve pa ndonjë arsye të arsyeshme, ndërsa grumbullimi i mallrave do të ndalohet./Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH