Globi

Trupi i manjatit gjerman gjendet i coptuar në frigorifer, çfarë deklaroi gruaja e tij 24-vjeçare

Shkruar nga Liberale

Kërkimi për 62-vjeçarin gjerman të pasurive të paluajtshme, Hans Peter Mak, i zhdukur që prej 4 korrikut, ka përfunduar në mënyrë tragjike, pasi trupi i tij i copëtuar u gjet në një frigorifer në shtëpinë që ai merrte me qira në Tajlandë.

Manjati 62-vjeçar u raportua i zhdukur nga gruaja e tij 24-vjeçare tajlandeze, kur ai nuk u kthye më 4 korrik nga një takim biznesi. Gruaja e tij kishte thënë se ditën e zhdukjes së tij kishin rregulluar të dilnin për darkë, por 62-vjeçari nuk u paraqit kurrë në takim dhe kur ajo i telefonoi dhe i dërgoi mesazh, nuk mori asnjë përgjigje. Përfundimisht gruaja e tij Mac mori një mesazh nga celulari i tij në orën 22:00 duke thënë se ai ishte në një takim me një klient, vetëm se në lidhjen e tyre 5-vjeçare ai kurrë nuk i kishte dërguar mesazh.

Pjesët e trupit të Mack u gjetën, të hënën, në një frigorifer në një shtëpi në zonën e Pattaya, e cila thuhet se ishte marrë me qira nga një mik gjerman i manjatit 62-vjeçar.

Policia që po heton zhdukjen e 62-vjeçarit gjerman mbërriti në frigorifer pasi pamjet video treguan se mesazhi u dërgua nga një pajisje në një furgon nga ata që dukej se ishin të huaj, raportoi Pattaya News.

Një fqinj i manjatit gjerman i tha të njëjtës gazetë se një gjerman i quajtur Olaf dhe një gjermane me probleme lëvizëse jetuan për tre muaj në shtëpinë në fjalë dhe ishin bashkëpunëtorë të manjatit 62-vjeçar. Këta dy persona tashmë po merren në pyetje bashkë me një gjerman të tretë, ku policia nuk përjashton mundësinë që në këtë rast të jenë të përfshirë edhe njerëz të tjerë.

Të dielën në mëngjes, policia gjeti makinën e Mack të braktisur në një parking. Në Mercedes-Benz E350 janë gjetur gjurmë detergjenti ose zbardhues në sediljet, kroskotin, timonin dhe levë marshi.

"Kishte një qëllim për të manipuluar provat dhe gjithçka tregon se zhdukja e Hans-Peter Mack ishte e dyshimtë," tha një zëdhënës i policisë në atë kohë.

Mësohet se një dëshmitar ka dëshmuar se disa ditë më parë kishte parë dy gra duke zbritur nga makina ndërsa ajo ishte e parkuar.

Familja e manjatit gjerman 62-vjeçar kishte shpallur një shpërblim prej 3 milionë baht (rreth 78,000 euro) për informacionin që të çonte në vendndodhjen e tij.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH