Showbiz

Tri mënyra natyrale për të mbrojtur mushkëritë në kohën e COVID-19

Shkruar nga Liberale
Tri mënyra natyrale për të mbrojtur mushkëritë në

Me COVID-19 dhe kërcënimin që i paraqet mushkërive, kemi pyetur veten se çfarë mund të bënim t’i mbronim ato nga rreziku.

Këto janë disa mënyra që mund t’i provoni për një shëndet më të mirë:

Ndërroni vajin që përdorni me vajin e ullirit

Studiuesit e universitetit Veriperëndimor raportojnë se vitamina E në vajrat e kanellës, misrit dhe sojës përkeqëson funksionin e mushkërive duke rritur inflamacionin që çon në uljen e aftësisë së mushkërive dhe rritjen e vështirësisë në frymëmarrje.

Por, lloji i vitaminës E në vajin e ullirit mbron kundër inflamacionit dhe ruan funksionin e shëndetshëm të mushkërive.

Ndërroni dezinfektuesit kimikë me pastruesit natyrorë

Një studim i kryer në shkollën mjekësore të Harvardit përcaktoi se ekspozimi ndaj kimikateve që gjenden në dezinfektuesit rrisin rrezikun e sëmundjes së mushkërive deri në 38 për qind. Për fat të mirë, raportohet një përbërës natyral që gjendet në vajin e trumzës (timol) është një dezinfektues efektiv ndaj Koronavirusit.

Ndërroni frymëmarrjen nga goja me atë nga hunda

“Qelizat dhe indet në hundë prodhojnë oksid nitrik”, ka vërejtur Louis Ignarro, e cila fitoi një çmim Nobel për zbulimin e rolit të gazit në shëndetin e mushkërive.

“Frymëmarrja përmes hundës e çon oksidin nitrik në mushkëritë tuaja”. Është e rëndësishme, pasi mund të shkatërrojë viruse dhe të parandalojë përhapjen e tyre”, përfundon ajo.

Pra, me këto ndryshime të vogla në rutinën tuaj, mund të përmirësoni dukshëm shëndetin.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH