Globi

Temperaturat i vënë flakën Kanadasë perëndimore, 13 mijë njerëz detyrohet të largohen

Shkruar nga Liberale
Temperaturat i vënë flakën Kanadasë perëndimore, 13

Një javë me mot të nxehtë rekord në Kanadanë perëndimore ka detyruar mijëra njerëz të evakuojnë shtëpitë e tyre, pasi zjarret u ndezën në disa pjesë të Albertës dhe shkrirja e shpejtë e borës shkaktoi përmbytje në të gjithë brendësinë e Kolumbisë Britanike.

Deri të premten, më shumë se 13,000 njerëz ishin nën urdhër evakuimi në Alberta, pasi shpërthyen 78 zjarre. Ndër zonat më të goditura ishte Little Red River Cree Nation në veri të provincës, ku zjarri i Liqenit Fox me sipërfaqe 1,458 hektarësh përfshiu 20 shtëpi dhe stacionin e policisë.

E gjithë popullsia prej 7,000 banorësh e Drayton Valley, 140 km (87 milje) në perëndim të kryeqytetit provincial Edmonton, u urdhërua gjithashtu të evakuohej vonë të enjten mbrëma.

Ka pasur 348 zjarre në Alberta këtë vit dhe më shumë se 25,000 hektarë janë djegur, tha Christie Tucker, një menaxher i njësisë së informacionit për Alberta Wildfire.

“Ky është aktiviteti më i madh i zjarrit për këtë periudhë të vitit sesa ne kemi parë në të kaluarën e afërt”, tha Tucker në një konferencë për shtyp.

Deri javën e kaluar, Kanadaja perëndimore kishte duruar një pranverë të ftohtë, por fillimi i shpejtë i temperaturave të larta jashtëzakonisht të larta, në vende 10-15 gradë Celsius mbi mesataren e fillimit të majit, po shkakton zjarre dhe përmbytje.

Në British Columbia, përmbytjet pritet të përkeqësohen gjatë fundjavës me parashikime të shiut të dendur në të gjithë jugun e provincës.

"Nivelet e larta të lumenjve priten të shtunën deri të hënën," tha Qendra e Parashikimit të Lumenjve të Kolumbisë Britanike në një paralajmërim për përmbytje të lëshuar vonë të enjten./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH