Aktualitet

Temperatura rekord, studiuesi: Së shpejti do ta kujtojmë 2022-shin si një nga vitet më të freskëta

Shkruar nga Liberale
Temperatura rekord, studiuesi: Së shpejti do ta kujtojmë 2022-shin si

2022 ishte viti më i nxehtë që nga viti 1800 në Itali. Kjo u zbulua nga një studim i kryer nga CNR, sipas të cilit këtë vit - të paktën deri në fund të shtatorit - temperaturat ishin pothuajse një gradë celsius më të larta, se mesatarja e llogaritur në tridhjetë vitet 1990-2020.

Megjithatë, mjafton të ndryshojmë këndvështrimin për të parë një realitet tjetër shumë më të keq: duke vazhduar me këtë ritëm, në fakt, pas disa dekadash do të kujtojmë 2022-shin si një nga vitet më të bukura. Është plotësisht realiste që nga tani dhe në vitet e ardhshme temperaturat do të vazhdojnë të rriten për shkak të ndryshimeve klimatike me origjinë antropogjene dhe është absolutisht e mundshme që midis 2030 dhe 2050 në qytete si Milano dhe Bolonja të arrijë 45 gradë.

Nga ana tjetër, siç shpjegon profesor Luca Mercalli (klimatolog dhe president i Shoqatës Meteorologjike Italiane), parashikimet e shkencëtarëve po realizohen dhe klima po sillet si në skenarin më të keq. “Në tridhjetë vjet do të mendojmë për verën e vitit 2022 si një nga më të bukurat”.

"Pas tridhjetë vjetësh do të mendojmë për verën e vitit 2022 si një nga më të bukurat. Është absolutisht realiste që kjo të ndodhë. Në fund të fundit, përpiquni të ktheheni pas në kohë, në vitin 2002: nuk kishte ardhur ende vera e vitit 2003, kur për herë të parë në histori shënuam 40 gradë në Milano, Torino dhe Paris. Nuk kishte ndodhur kurrë më parë në 200 vjet matje meteorologjike. Atë vit, në Evropë u regjistruan 70,000 vdekje nga goditja e nxehtësisë. Në atë kohë mendonim se një verë e tillë do të kishte mundësi të përsëritej një herë në një mijë vjet", thotë ai./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH