Showbiz

Taylor Swift thyen rekord edhe në kinema, filmi i saj me fitimin më të lartë në treg

Shkruar nga Liberale
Taylor Swift thyen rekord edhe në kinema, filmi i saj me fitimin më

Taylor Swift mund t'i shtojë një titull të ri rezymesë së saj. Në fundjavën e hapjes, filmi koncert i këngëtares pop, "Taylor Swift: The Eras Tour", mblodhi rreth 96 milionë dollarë në arkat e Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë. Kjo e bën atë filmin koncert me fitimin më të lartë në atë treg për fundjavën e tij të hapjes.

“Eras” bëri gjithashtu rreth 32 milionë dollarë shitje ndërkombëtare. Ishte nr. 1 në arkat e Britanisë së Madhe, Meksikës, Australisë, Gjermanisë dhe Filipineve. Filmi do të dalë në Brazil, Korenë e Jugut, Malajzi, Singapor, Tajvan dhe Hong Kong më 3 nëntor.

Turneu i Eras, i cili është temë e filmit, ka nisur në pranverë dhe do të vazhdojë për pjesën më të madhe të vitit të ardhshëm. Në fund të fundit, ishte një fenomen kulturor që nxiti ekonominë amerikane.

Në qytetet ku u shfaq Swift, u rrit numri i transportit publik dhe numri i hoteleve u rrit në qiell.

Në Seattle, kërcimi i Swifties - siç quhen fansat e saj - shkaktoi aktivitet sizmik të barabartë me një tërmet 2.3 ballë.

Filmi u jep fansave që nuk mund të gjenin një biletë një shans për të përjetuar kinemanë. Është gati tre orë dhe është xhiruar gjatë tre netëve në stadiumin SoFi në Los Angeles./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH