Globi

Si një skenë filmi/ Super mjegulla shkakton aksident në autostradë, 7 të vdekur e 158 makina të përplasura

Shkruar nga Liberale
Si një skenë filmi/ Super mjegulla shkakton aksident në

Të paktën shtatë persona kanë vdekur pasi një super mjegull e dendur shkaktoi një grumbullim të madh me 158 makina pranë New Orleans. Mjegulla e dendur dhe tymi nga zjarret e shumta kënetore u përzien për të reduktuar dukshmërinë për shoferët që lëviznin të hënën.

Njëzet e pesë persona u plagosën në përplasjen në famullinë St John the Baptist, tha policia, e cila paralajmëroi se numri i të vdekurve mund të rritet.

Disa automjete morën flakë dhe u braktisën, duke lënë një gjurmë rrënojash të djegura dhe metali të prishur.

Policia tha se autostrada do të qëndrojë e mbyllur të paktën deri në mesditën e së martës.

Një makinë doli nga rruga dhe u fut në ujë, por shoferi u shpëtua në mënyrë të sigurtë, tha policia për WWL-TV.

Mike Tregre, sherifi i Shën Gjon Pagëzorit, tha se rreth 100 njerëz ishin të bllokuar dhe autobusët e shkollave po përdoreshin për t'i transportuar ata në destinacionet e tyre.

Clarencia Patterson Reed, 46 vjeç, e cila po udhëtonte me makinë për në Hammond, tha për mediat lokale se ishte në gjendje të shmangte goditjen e makinës përpara, por automjetet pas saj filluan të përplaseshin me makinën e saj.

Shërbimi Kombëtar i Motit në New Orleans e përshkroi fenomenin e motit si një "super mjegull", duke paralajmëruar se kushte të ngjashme të rrezikshme të motit mund të shfaqen më vonë këtë javë.

Në faqen e saj të internetit, ajo thotë se super mjegull mund të formohet kur një përzierje tymi dhe lagështie nga bimësia e lagësht dhe e djegur përzihet me ajër më të ftohtë.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH