Aktualitet

Shtimi i rasteve, Sllovenia e fut Shqipërinë në ‘listën e kuqe’

               Publikuar në : 19:04 - 24/06/20 liberale

Qeveria e Sllovenisë do të largojë Malin e Zi dhe Luksemburgun nga “lista e gjelbër” e 19 vendeve të sigurta, nga të cilat është e mundur të hyni në Slloveni pa aplikimin e masave kufizuese.

Në të njëjtën kohë, qeveria do të shtojë Shqipërinë dhe Portugalinë në “listën e kuqe” të vendeve nga të cilat hyrja në Slloveni nënkupton një karantinë të detyrueshme dyjavore, me disa përjashtime.

Masat e reja kufizuese për të katër vendet do të zbatohen nga nesër, tha zëdhënësi i qeverisë Jelko Kacin para gazetarëve, pas mbledhjes së qeverisë, e cila u mbajt pasi Sllovenia regjistroi një rritje të numrit të rasteve të koronavirusit të importuar nga jashtë, kryesisht nga vendet e ish-Jugosllavisë.

Sa i përket “listës së kuqe”, në të cilën do të vihet Shqipëria dhe Portugalia, ajo i referohet vendeve që kanë regjistruar më shumë se 40 raste në ditë për 100,000 banorë në dy javët e kaluara.

 

Tags: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back