Sociale

Rritet çmimi i bananeve, ekspertët tregojnë arsyen

Shkruar nga Liberale
Rritet çmimi i bananeve, ekspertët tregojnë arsyen

Bananet do të bëhen më të shtrenjta nga ndryshimi i klimës thotë një nga ekspertët kryesorë të botës nga industria për BBC News.

Paskal Liu, ekonomist i lartë në Organizatën e Ushqimit dhe Bujqësisë të OKB-së, thotë se ndikimet klimatike përbëjnë një “kërcënim të madh” për t’u furnizuar, duke shtuar ndikimet e sëmundjeve që përhapen shpejt.

Forumi Botëror i Bananeve mblidhet në Romë të martën për të diskutuar sfidat. Disa dyqane të MB kohët e fundit përjetuan mungesa bananesh për shkak të stuhive detare. Bananet janë ndër frutat më të eksportuara në botë.

Vetëm MB importon rreth 5 miliardë banane në vit, me rreth 90% të shitura nëpërmjet supermarketeve të mëdha.

Ndërsa furnizimi me banane mund të përballen me ngjarje të motit afatshkurtra si kjo, ekspertët janë të shqetësuar për kërcënimet në rritje nga ngrohja globale dhe nga sëmundjet që po përhapen pas saj.

“Unë mendoj se ndryshimi i klimës është me të vërtetë një kërcënim i madh për sektorin e bananeve,” tha Liu.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH