Shqipëri

Ikën acari, rikthehen reshjet e shiut, si parashikohet moti për javën që vjen

Shkruar nga Liberale
Ikën acari, rikthehen reshjet e shiut, si parashikohet moti për

Në javën që vjen vendi ynë do të ndikohet nga kushte kryesisht të paqëndrueshme atmosferike për shkak të masave ajrore të lagështa me origjinë perëndimore.
Ndryshe nga ditët e fundit e fundit ku për shkak të masave ajrore me origjinë polare patëm temperature të ulta (si në vlerat minimale ashtu dhe ato të mesditës), për javën para masat ajrore janë më të ngrohta me origjinë perëndimore.

Kjo gjë do të përkthehet në rritje të temperaturave madje përgjatë ultësirës perëndimore në disa gradë mbi mesataren klimatike të vendit.
Në këtë mënyrë për ditët e hënë, ditën e enjte dhe atë të premte moti parashikohet me vranësira të dendura. Vranësirat do të shoqërohen në pjesën më të madhe të territorit me reshje shiu me intensitet kryesisht mesatar.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH