Ekonomi

Shpërthimi i luftës në Izrael rrit çmimin e naftës, arrin nivelin më të lartë në 6 muaj

Shkruar nga Liberale

Konflikti i armatosur mes Izraelit dhe Hamasit ka rritur paqëndrueshmërinë në çmimet e naftës. Nafta ra pas rritjes së saj më të madhe në gjashtë muaj, pasi Izraeli deklaroi se kishte nisur hakmarrjen ndaj sulmeve të papritura nga grupi palestinez, duke rritur kështu mundësinë e ripërtëritjes së paqëndrueshmërisë në Lindjen e Mesme.

West Texas Intermediate shkoi në 86 dollarë për fuçi pasi u rrit me 4.3% të hënën, pasi tregjet reaguan ndaj luftimeve që filluan të shtunën dhe rindezën një konflikt me implikime të gjera në të gjithë rajonin. Kontratat Brent për shlyerjen e dhjetorit u rritën me 0.5%, duke shkuar në 87.68 dollarë për fuçi.

Izraeli ka njoftuar mobilizimin e tij më të madh ndonjëherë prej më shumë se 300,000 rezervistësh të ushtrisë ndërsa sulmon Gazën nga ajri dhe deti, me kryeministrin Benjamin Netanyahu që deklaron se do të ndryshojë Lindjen e Mesme". Nga ana tjetër, Hamasi kërcënoi se do të ekzekutonte pengjet.

Ndërsa roli i Izraelit në furnizimin me naftë në botë është i kufizuar, shpërthimi i luftës që tashmë ka marrë më shumë se 1500 jetë kërcënon të implikojë si SHBA-në ashtu edhe Iranin. Çdo hakmarrje kundër Teheranit, i cili mbështet Hamasin, mund të rrezikojë transportin detar përmes Ngushticës së Hormuzit, një tubacion jetik që transporton pjesën më të madhe të naftës së papërpunuar në botë dhe të cilin qeveria iraniane e ka kërcënuar më parë se do ta mbyllë. Irani mohoi të hënën se ishte i përfshirë në sulm.

Republika Islamike është bërë një burim kryesor i naftës shtesë të papërpunuar këtë vit, duke ofruar lehtësim për tregjet, por sanksionet shtesë të SHBA ndaj Teheranit mund të frenojnë ato dërgesa.

"Kur kemi parë konflikte palestinezo-izraelite në të kaluarën, luhatja e çmimit që kemi parë të integruar në çmimet e naftës ka qenë mjaft i përkohshëm për shkak të ndikimit të kufizuar në furnizim", tha Vivek Dar, drejtor i kërkimit të mallrave të minierave dhe energjisë në Commonwealth Bank of Australia, në një intervistë në Bloomberg TV.

Aktualisht, ekziston një "skenar real ku do të ketë përçarje në varësi të asaj se sa e madhe është goditja kundër Iranit ", tha ai.

Konflikti ka larguar vëmendjen nga bazat e kërkesës dhe ofertës, me OPEC-un që rriti të hënën  parashikimin e tij për kërkesën globale të naftës deri në mes të shekullit./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH