Aktualitet

Shpall kandidaturën/ Kush është gruaja e martuar me një shqiptar, që synon të bëhet presidente e SHBA-së

Shkruar nga Liberale

Nikki Haley, ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut dhe ambasadore në OKB, njoftoi të martën se kandidon për zgjedhjet presidenciale në SHBA të vitit 2024. Republikania bëhet kështu kandidatja e parë që sfidon Donald Trump.

"Unë jam një kandidat për zgjedhjet presidenciale" të vitit 2024 në Shtetet e Bashkuara. Janë këto fjalët e përdorura nga Nikki Haley në një video për mbështetësit e saj, të martën, 14 shkurt, për të njoftuar se ajo po fillonte garën për Shtëpinë e Bardhë.

Ish-diplomatja, e emëruarnë OKB në vitin 2017 nga Donald Trump, i ishte ofruar prej disa javësh për të shpallur hyrjen e saj në garë nga pala republikane.

Ajo u kishte premtuar një "njoftim special" të mërkurën mbështetësve të saj në Charleston, Karolina e Jugut, shteti ku ajo shërbeu si guvernator. Ajo do të flasë atje në takimin e saj të parë madhor duke inauguruar fushatën e saj.

Përballje e ashpër në kampin e republikanëve

I mbërthyer në një sërë rastesh, ish-presidenti – kandidat që prej 15 nëntorit – nuk përfiton për momentin nga fushata dinamike që shpresonte.

Ish-manjati i pasurive të paluajtshme nuk reagoi menjëherë ndaj njoftimit të Nikki Haley. Por, pasi e kaloi i vetëm për tre muaj, Donald Trump po sheh gradualisht të mbushen radhët e rivalëve të tij republikanë.

Ish-zëvendëspresidenti i Donald Trump, Mike Pence, ish-kreu i tij i diplomacisë, Mike Pompeo, guvernatori i Virxhinias, Glenn Youngkin... shumë republikanë po konsiderojnë një njoftim të mundshëm së shpejti.

Për Nikki Haley, kërcënimi mund të vijë drejtpërdrejt nga shteti i saj: senatori i Karolinës së Jugut, Tim Scott po flirton shumë hapur me një kandidaturë.

Por pjesa më e madhe e vëmendjes është te Ron DeSantis – Guvernatori i Floridës dhe ylli i partisë në rritje. Ai as zyrtarisht nuk ka hyrë në garë. Prandaj beteja për nominimin republikan premton të jetë e hidhur.

E martuar me një shqiptar

Për Nikki Haley, Karolina e Jugut ka qenë gjithmonë shtëpia e saj. Ajo lindi atje në vitin 1972, vajza e emigrantëve indianë që krijuan një biznes të suksesshëm veshjesh dhe dhuratash. Emri i saj i plotë është Nimrata Nikki Randhawa.

Ajo u rrit duke praktikuar sikizmin, por u konvertua në krishterim pas martesës së saj në 1996, në marrëveshje me bashkëshortin e saj Michael Haley që fëmijët e tyre do të rriteshin në atë fe.

Burri i saj është me origjinë shqiptare dhe këtë e ka pranuar vetë Nikki Haley, në kohën kur mbante postin e ambasadores së SHBA në OKB.

Duke folur në një aktivitet në New York, dedikuar edhe Kosovës ku kërkonte që më shumë shtete të njihnin pavarësinë e saj, Nikki Haley, deklaroi se se bashkëshorti i saj është me origjinë shqiptare.

"Ne donim të merrnim pjesë në këtë aktivitet për disa arsye. Jam këtu me burrin tim, gjyshi i të cilit erdhi në Amerikë nga Shqipëria. Ne kemi shumë gjëra të përbashkëta me kosovarët në komunitetin shqiptar. Ne po përpiqemi që Kosova të njihet nga të gjitha vendet në OKB dhe do të vazhdojmë ta bëjmë këtë derisa Kosova të ketë njohje të plotë", deklaronte Haley në dhjetor të 2017.

Ajo ka pasur një karrierë të gjatë deri në momentin që synon drejtimin e Shtëpisë së Bardhë. Në moshën 26-vjeçare, ajo iu bashkua bordit të drejtorëve të Dhomës së Tregtisë së Qarkut Orangeburg, ku filloi një karrierë që do ta çonte në zgjedhjen e saj në legjislaturën e shtetit në 2004 për Partinë Republikane.

Me mbështetjen e Tea Party, lëvizjes konservatore që shtyu një pjesë të Partisë Republikane më tej në të djathtë, ajo fitoi ofertën për guvernator të partisë, me mbështetjen e guvernatorit të atëhershëm të Alaskës, Sarah Pallin. Haley fitoi zgjedhjet në vitin 2010 për të zëvendësuar Mark Sanford, e cila dha dorëheqjen pas një skandali në të cilin ai pranoi, ndër të tjera, lidhje jashtëmartesore me një grua argjentinase./Liberale.al

 

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH