Globi

SHIFRA E DITËS: TIME zbulon 100 njerëzit më me ndikim të vitit 2023

Shkruar nga Liberale
SHIFRA E DITËS: TIME zbulon 100 njerëzit më me ndikim të

Emrat do të nderohen në një mbrëmje Gala, e cila zhvillohet më 25 dhe 26 prill. Festa do të drejtohet nga Jennifer Coolidge dhe do të ketë shfaqje nga Doja Cat dhe Lea Michele, si dhe fjalimet e nderit do të mbahen nga anëtarët e listës së këtij viti.

Lista “2023 TIME100” përmban 16 liderë të cilët kanë shërbyer si avokatë të ndryshimeve të klimës, një numër rekord për të, përfshirë Anthony Albanese, Gustavo Petro, Catherine Coleman Flowers, Elizabeth Maruma Mrema, Robin Zeng dhe më shumë.

Sportistët në listën e këtij viti përfshijnë emra si Patrick Mahomes II, Lionel Messi, Brittney Griner, Iga Swiatek, Kylian Mbappé dhe Mikaela Shiffrin.

Lista e këtij viti përfshin 50 gra, si Jennifer Coolidge, Beyoncé, Laurene Powell Jobs, Karen Lynch, Kate Orff, Colleen Hoover, Brittney Griner, Oleksandra Matviichuk, Cindy McCain, Sarah Kate Ellis, Angela Bassett, Bella Hadid dhe të tjera.

Joe Biden është edhe këtë vit në listë për herë të 6-të, më shumë se çdo person tjetër. Të tjerë që janë përfshirë më shumë se një herë në listë janë Elon Musk (5), Janet Yellen (4), Lionel Messi (3), Beyoncé (3), Luiz Inácio Lula da Silva (3) dhe Mitch McConnell (3).

Tenistja polake Iga Swiatek, 21 vjeçe, është personi më i ri në listën e këtij viti. Personi më i vjetër në listën e këtij viti është edhe shkrimtarja amerikane Judy Blume, e cila është 85 vjeçe.

Nuk ka një renditje të veçantë nga TIMES, por janë ndarë me lehtësi të zgjedhurit në gjashtë kategori: Artistë, Ikona, Pionierë, Udhëheqës, Titanë dhe Inovatorë.

Shefja Ekzekutive e TIME Jessica Sibley tha: “Ne jemi të emocionuar që zbulojmë listën e këtij viti të njerëzve më me ndikim në botë. Ne mezi presim të mbledhim komunitetin TIME100 - një nga komunitetet më të mëdha të lidershipit në botë - për të vënë në pah dhe për të dëgjuar nga individë që po përdorin ndikimin e tyre për të nxitur veprime pozitive drejt një bote më të mirë në Samitin TIME100 me TIME CO2 dhe Mbrëmjen Gala këtë muaj në New York City.”

Këta janë 100 njerëzit më me ndikim të vitit 2023:

ARTISTËT

Michael B. Jordan

Drew Barrymore

Ali Wong

Austin Butler

Aubrey Plaza

Rian Johnson

Salma Hayek Pinault

Zoe Saldaña

Judy Blume

Colin Farrell

Lea Michele

Simone Leigh

Wolfgang Tillmans

Suzan-Lori Parks

Neil Gaiman

Shervin Hajipour

El Anatsui

Colleen Hoover

Steve Lacy

IKONAT

Jennifer Coolidge

Ke Huy Quan

Sara Mardini dhe Yusra Mardini

Shah Rukh Khan

Pedro Pascal

Brittney Griner

King Charles

Salman Rushdie

RowVaughn Wells

Tracie D. Hall

Peng Lifa

Shannon Watts

Haluk Levent

Imara Jones

Yvon Chouinard

PIONER

Doja Cat

Mikaela Shiffrin

Bella Hadid

Sam Altman

Niloofar Hamedi dhe Elaheh Mohammadi

Thom Browne

SS Rajamouli

MrBeast

Elizabeth Maruma Mrema

Britney Schmidt dhe Peter Davis

Sam Rivera

Robin Zeng

Edward Reynolds

Margaret

UDHËHEQËSIT

Olena Zelenska • Luiz Inácio

Lula da Silva

Hakeem Jeffries

Evan Gershkovich

Janet Yellen

Sherry Rehman

Mitch McConnell

Anthony Albanese

Margrethe Vestager

Joe Biden

Samuel Alito

Gustavo Petro

Gina Raimondo •

Oleksandra Matvioin McCain • María Herrera Magdaleno • Olaf Scholz • Bola Ahmed Tinubu • Min Aung Hlaing

TITANËT

Angela Bassett

Laurene Powell Jobs

Lionel Messi

Padma Lakshmi

Johan Rockstrom

Beyoncé

Patrick Mahomes II

Elon Musk

Gina Prince-Bythewood

Karen Lynch

Shou Zi Chew

Ozlem Tureci dhe Ugur Sahin

Deborah Lipstadt

INOVATORËT

Bob Iger

Sarah Kate Ellis

Kylian Mbappé

Natasha Lyonne

Monica Simpson

Nathan Fielder

Wanjira Mathai

Hidetaka Miyazaki

Jerrod Carmichael

Catherine Coleman Flowers

Sean Sherman

Iga Swiatek

Kate Orff

Andrea Krigotina

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH