Aktualitet

Sergej Lavrov i padëshiruar në samitin e OSBE, i ndalohet fluturimi i avionit mbi Bullgari, disa shtete bojkotojnë takimin

Shkruar nga Liberale
Sergej Lavrov i padëshiruar në samitin e OSBE, i ndalohet fluturimi i

Diplomatët kryesorë nga më shumë se 50 vende ndodhen këtë të enjte në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut, Shkup, për një samit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE).

Takimi i grupit më të madh rajonal të sigurisë në botë është lënë në hije kryesisht nga zemërimi për luftën e Rusisë në Pjesëmarrja e Ukrainës dhe Moskës në këtë ngjarje.

"Lufta e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës fluturon përballë gjithë kësaj organizate që e ka të shtrenjtë"," tha Bujar Osmani, Ministër i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut dhe kryetar i OSBE-së në detyrë, gjatë fjalëve të hapjes me fillimin e samitit. "Lufta minon besimin, dialogun dhe kapacitetin tonë për të dhënë," ai shtoi.

Ukraina, Estonia, Letonia, Lituania dhe Polonia nuk po marrin pjesë në takimin e OSBE-së në shenjë proteste ndaj Ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov pjesëmarrja.

"Ne thjesht nuk mund të injorojmë faktin që ministri rus i punëve të jashtme do të jetë i pranishëm në tryezën e organizatës që supozohet të ndërtojë paqen dhe sigurinë në Evropë," Ministri i Jashtëm polak Szymon Szynkowski vel Sek u tha gazetarëve të mërkurën.

Vendet e Ballkanit kanë ngritur shqetësimin se Lavrov do ta përdorte takimin e OSBE-së si një platformë për të përhapur "propagandën ruse".

Ndërkohë, Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock u tha gazetarëve në Shkup ndërsa mbërriti në takim se ishte e rëndësishme të ngrihesh kundër Rusisë 39;s "çmenduri perandorake" në samit.

Rusia ka akuzuar vendet perëndimore se po përpiqen të bllokojnë zyrtarët e saj nga takimi, duke thënë se përpjekje të tilla kërcënojnë "vetë ekzistencën e organizatës"

Moska u zemërua gjithashtu nga një vendim bullgar që ndalonte aeroplanin e Lavrov të fluturonte mbi territorin e saj në rrugën për në Shkup. Zëdhënësi i tij tha të enjten se ai u detyrua të merrte një rrugë më të gjatë mbi Greqinë.

Çfarë pritet nga samiti i OSBE-së?

Lufta e Rusisë në Ukrainë ka të ngjarë të dominojë bisedimet. Josep Borrell, shefi i politikës së jashtme të BE-së, tha se ai mendonte se pjesëmarrja e Lavrov do të ishte një mundësi e mirë për kryediplomatin e Moskës për të dëgjuar nga anëtarët e OSBE-së "përse Rusia po dënohet dhe izolohet".

Ministrat e jashtëm pritet gjithashtu të ratifikojnë një vendim për presidencën e radhës së OSBE-së gjatë takimit të tyre dy-ditor.

Anëtari i NATO-s, Estonia, kishte kërkuar rolin, por Rusia dhe Bjellorusia e refuzuan hapur. Në vend të kësaj, dhe pas muajsh negociatash, Malta ra dakord në fillim të kësaj jave të merrte presidencën e organizatës vitin e ardhshëm./Liberale.al

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH