Aktualitet

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar: Thirrjet për armëpushim nuk do ta ndihmojnë Gazën

Shkruar nga Liberale
Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar: Thirrjet

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar James Cleverly thotë se thirrjet për një armëpushim "nuk do ta ndihmojnë situatën".

"Sigurisht që ne duam ta shohim Izraelin të sigurt, paqësor dhe të sigurt," thotë ai në një intervistë, por nuk ka asnjë indikacion nga Hamasi se ata do të pranonin ose do t'i përmbaheshin një armëpushimi.

Me zgjuarsi përsërit mbështetjen e Mbretërisë së Bashkuar për Izraelin dhe rëndësinë e respektimit të ligjit ndërkombëtar. Ai thotë se është e rëndësishme të kujtojmë se ishte Hamasi ai që nisi këtë raund luftimesh me sulmin e tyre brutal më 7 tetor.

Ai përmbahet të thotë se ka një krizë humanitare në Gaza dhe fajin për situatën ia vë Hamasit.

“Ne duam ta lehtësojmë atë vuajtje,” thotë ai, prandaj Britania e Madhe ka rritur angazhimin e saj për ndihmën humanitare për palestinezët.

Me zgjuarsi përfundon duke paralajmëruar protestuesit në Mbretërinë e Bashkuar që të jenë të ndërgjegjshëm ndaj dezinformatave dhe manipulimeve, dhe thotë se ata duhet të jenë të kujdesshëm ndaj një “pakice të vogël” që ka më shumë “qëllime negative”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH