Aktualitet

Qindra njerëz mbeten të bllokuar në fabrikën e çelikut në Mariupol

Shkruar nga Liberale
Qindra njerëz mbeten të bllokuar në fabrikën e

Në qytetin jugor të Ukrainës , në Mariupol qindra njerëz mbeten të bllokuar në një fabrikë çeliku teksa një grup të evakuarish të tjerë janë larguar.

Fabrika Azovstal, e cila është bërë bastioni i fundit i rezistencës ukrainse në qytet, ka qenë nën bombardimet intensive ruse për javë të tëra.

Ai shtoi se "disa dhjetëra fëmijë të vegjël janë ende në bunkerët poshtë uzinës”.

Një grup i parë te evakuuarish u evakuuan me mbështetjen e OKB-së dhe Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq , të cilët organizuan nje kolonë zyratre.

Presidenti ukrainas Volodimir  Zelensky përshëndeti lajmin se rreth 100 njerëz po shkonin në Zaporizhzhia.

“Mirënjohës ekipit tonë! Tani ata së bashku me OKB-në po punojnë për evakuimin e civilëvë të tjerë nga “uzina”,tha  ai.

Rusia tha se disa të tjerë ishin dërguar në një fshat të kontrolluar nga separatistët e mbështetur nga Moska.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH