Sport

Puthja me lojtaren 'djeg' përfundimisht Luis Rubiales, përjashtohet nga futbolli për 3 vjet

Shkruar nga Liberale
Puthja me lojtaren 'djeg' përfundimisht Luis Rubiales,

Ish-presidenti i Federatës Spanjolle të Futbollit (RFEF) mori një pezullim 90-ditor gjashtë ditë pas finales, ku ai puthi në buzë sulmuesen e Spanjës Jenni Hermoso gjatë ceremonisë së dhënies së medaljes. Ai tha se puthja ishte konsensuale, gjë që u mohua nga lojtarja.

Luis Rubiales, fillimisht, refuzoi të jepte dorëheqjen nga posti i tij, duke këmbëngulur në një asamble të përgjithshme të jashtëzakonshme të thirrur për të adresuar çështjet, se ai ishte viktimë e një gjuetie shtrigash dhe nuk do të tërhiqej. Por më në fund u dorëzua dhe u largua nga organi më i lartë i futbollit spanjoll.

Të hënën, FIFA njoftoi se Rubiales ishte zbuluar se kishte shkelur nenin 13 të Kodit Disiplinor të FIFA-s, i cili lidhet me "sjelljen fyese dhe shkeljen e parimeve të lojës së ndershme" dhe iu shqiptua dënimi me tre vjet. “Ky rast ka të bëjë me ngjarjet që ndodhën gjatë finales së Kupës së Botës për femra më 20 gusht 2023, për të cilën Rubiales ishte pezulluar përkohësisht për një periudhë fillestare prej 90 ditësh”, thuhet në deklaratë.

“Z. Rubiales është njoftuar për kushtet e vendimit të komitetit disiplinor të FIFA-s sot. Në përputhje me dispozitat përkatëse të kodit disiplinor të FIFA-s, ai ka 10 ditë për të kërkuar një ankimim, i cili nëse kërkohet, më pas do të publikohet në fifa.com. Vendimi mbetet subjekt i një apelimi të mundshëm përpara komitetit të apelit të FIFA-s.”/Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH