Globi

Profesori: Shkencëtarët bëjnë gjëra të çmendura në laboratorin Wuhan

Shkruar nga Liberale
Profesori: Shkencëtarët bëjnë gjëra të

Një mikrobiolog rus ka pohuar se koronavirusi është rezultat i shkencëtarëve në Wuhan që bëjnë 'gjëra absolutisht të çmendura' në laboratorin e tyre.

Profesori i njohur botëror Profesor Petr Chumakov pohoi se qëllimi i tyre ishte të studionin patogjenitetin e virusit dhe jo "me qëllim të keq" për të krijuar me qëllim një vrasës të bërë nga njeriu.

Profesori Chumakov, studiuesi kryesor në Institutin Engelhardt të Biologjisë Molekulare në Moskë, tha: 'Në Kinë, shkencëtarët në Laboratorin Wuhan janë përfshirë në mënyrë aktive në zhvillimin e varianteve të ndryshme të koronavirusit për më shumë se dhjetë vjet. Për më tepër, ata e bënë këtë, gjoja jo me qëllimin për të krijuar variante patogjene, por për të studiuar patogjenitetin e tyre. Ata bënë gjëra absolutisht të çmendura, për mendimin tim.

Për shembull, insertet në gjenom, i cili i dha virusit aftësinë për të infektuar qelizat njerëzore. Tani e gjithë kjo është analizuar. Fotografia e krijimit të mundshëm të koronavirusit aktual po shfaqet ngadalë.", shkruan Daily Mail.

Ai i tha gazetës Moskovsky Komsomolets: 'Ekzistojnë disa futje, domethënë zëvendësime të sekuencës natyrore të gjenomit, që i dha asaj veti të veçanta. Eshtë interesante që kinezët dhe amerikanët që kanë punuar me ta i botuan të gjitha veprat e tyre në shtypin e hapur (shkencor). Unë madje pyes veten pse ky sfond u vjen njerëzve shumë ngadalë. Unë mendoj se megjithatë do të fillohet një hetim, si rezultat i të cilit do të hartohen rregulla të reja që rregullojnë punën me gjenomet e viruseve të tilla të rrezikshme. Eshtë shumë herët për të fajësuar ndokënd."

Ai tha se shkencëtarët kinezë krijuan 'variante të virusit ... pa qëllim dashakeq' ndoshta duke synuar një vaksinë HIV./Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH