Aktualitet

Pentagoni rrëzon "UFO-n", fluturonte shumë pranë bazave ushtarake amerikane

Shkruar nga Liberale
Pentagoni rrëzon "UFO-n", fluturonte shumë pranë bazave

Shtetet e Bashkuara kanë rrëzuar një tjetër objekt të paidentifikuar, për të cilin thotë se fluturoi pranë vendeve të ndjeshme ushtarake dhe që mund të ishte përdorur për spiunazh. Ai u rrëzua mbi liqenin Huron në Michigan të dielën me urdhër të Presidentit Biden.

Një avion amerikan F-16 lëshoi një raketë, mes shqetësimeve se lartësia dhe rruga e fluturimit mund të rrezikonte avionët civilë. Ky është incidenti i katërt në pak më shumë se një javë, dhe i treti në po aq ditë, pasi objekte u rrëzuan në Alaskë dhe Kanada të premten dhe të shtunën.

Një zyrtar i lartë amerikan, duke folur në mënyrë anonime, e përshkroi objektin e fundit si "një strukturë tetëkëndore me fije të varura, por pa ngarkesë të dukshme".

Autoritetet kufizuan hapësirën ajrore mbi liqen, pranë kufirit kanadez, përpara se avionët amerikanë dhe kanadezë të dërgoheshin për ta kapur atë.

Avionët u vunë në gatishmëri gjithashtu të shtunën pasi radari zbuloi një objekt mbi Montana, por ai nuk mund të gjendej dhe mendohej se mund të ishte një gabim.

Megjithatë, sinjali u kap përsëri nga Komanda e Mbrojtjes Ajrore të Amerikës së Veriut (NORAD) të dielën, tha Pentagoni.

“Bazuar në rrugën e tij të fluturimit dhe të dhënat, ne mund ta lidhim në mënyrë të arsyeshme këtë objekt me sinjalin e radarit të marrë mbi Montana, i cili fluturoi në afërsi të vendeve të ndjeshme të DOD [Departamenti i Mbrojtjes]”, thuhet në një deklaratë.

Gjenerali i Forcave Ajrore të SHBA-së, Glen VanHerck, pranoi se nuk e dinte se cilat ishin tre objektet e fundit që u rrëzuan ose si qëndronin lart. Megjithatë, ai u tha gazetarëve se ata nuk ishin të njëjtë me balonat kineze "spiun" të rrëzuar pranë Karolinës së Jugut një javë më parë.

"Ne po i quajmë objekte, jo balona, për një arsye," tha ai, duke refuzuar gjithashtu të përjashtojë çdo shpjegim kur u pyet nëse ato mund të jenë jashtëtokësore.

Një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare më herët të dielën tha se objektet e paidentifikuara të rrëzuara mbi Alaskë dhe Kanada ishin "shumë më të vogla" se tullumbace kineze.

"Objekti ishte cilindrik"

Kryeministri kanadez Justin Trudeau tha se ekipet po kërkonin objektin e rrëzuar mbi vendin e tij.

Një avion stealth amerikan F-22 e rrëzoi atë të shtunën mbi territorin e paktë të populluar të Yukon në veriperëndim.

"Ekipet e rikuperimit janë në terren, duke kërkuar të gjejnë dhe analizojnë objektin," u tha zoti Trudeau gazetarëve.

"Ka ende shumë për të ditur rreth tij. Prandaj analiza e këtij objekti do të jetë shumë e rëndësishme."

Ministrja e Mbrojtjes e Kanadasë, Anita Anand e përshkroi atë si cilindrike, por më të vogël se balonë kineze./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH