Aktualitet

Pasoja tragjike nga zjarri në banesë, humbasin jetën 3 djemtë, në gjendje të rëndë prindërit dhe dy fëmijët e tjerë

Shkruar nga Liberale

Numri i të vdekurve nga zjarri që shkatërroi një apartament në zonën jugore të qytetit Catanzaro, Itali, ku jetonte një familje e madhe, është dramatik. Tre vëllezër të moshës 12, 14 dhe 22 vjeç vdiqën, ndërsa prindërit e tyre dhe dy vëllezër të tjerë më të vegjël u plagosën.

Tragjedia ndodhi natën e së premtes dhe të shtunës në katin e pestë të një pallati. Alarmi ra rreth orës 01:30 të së shtunës mbrëma kur zjarrfikësit morën njoftimin për një zjarr në një banesë të pallatit.

Në atë kohë, në shtëpi ndodhej e gjithë familja, e përbërë nga shtatë persona: babai, nëna dhe pesë fëmijë, të cilët me siguri ishin në gjumë. Për tre prej tyre, tre vëllezërit 12, 14 dhe 22, fatkeqësisht nuk kishte çfarë të bënin.

Në kohën kur zjarrfikësit arritën në dhomat e tyre, trupat ishin tashmë gjysmë të djegur. Ata ndoshta u asfiksuan nga tymrat, përpara se flakët t'u arrinin.

Viktimat janë gjetur brenda shtëpisë gjatë operacioneve të zjarrfikësve që kanë zgjatur për një kohë të gjatë dhe kanë kërkuar edhe evakuimin paraprak të banesave fqinje.

Zjarrfikësit arritën të shpëtojnë prindërit dhe dy vëllezërit e tjerë, një vajzë 12-vjeçare dhe një djalë 16-vjeçar, por të gjithë mbetën të plagosur nga flakët ose të dehur nga tymi i dendur i zi dhe kishin nevojë për kujdes mjekësor në spital.

Në gjendje më të rëndë janë nëna dhe vajza që kanë djegie të shumta në shumë pjesë të trupit dhe u transferuan menjëherë me helikopter në qendrat kryesore të djegieve në Bari dhe Katania. Nga ana tjetër, babai dhe djali, janë të shtruar në spitalin Catanzaro.

“Një tragjedi e madhe që shqetëson komunitetin tonë dhe që na tmerron për mizorinë e tij”, komentoi kryebashkiaku i Catanzaro, Nicola Fiorita, duke njoftuar se do të shpallet ditë zie, dita e varrimit të viktimave./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH