Globi

Pas bisedimeve, prishet armëpushimi në Sudan, 18 civilë të vrarë nga bombardimet

Shkruar nga Liberale
Pas bisedimeve, prishet armëpushimi në Sudan, 18 civilë të

Dhjetra civilë janë vrarë në bombardimet në një treg në Khartoum, në episodin e fundit vdekjeprurës në luftën e Sudanit, e cila nuk ka parë asnjë prehje që kur ushtria e rregullt u tërhoq nga negociatat e armëpushimit.

Që nga shpërthimi i luftimeve më 15 prill, ushtria e udhëhequr nga gjenerali Abdel Fattah al-Burhan dhe Forcat paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë (FSR) nën gjeneralin Mohamed Hamdan Daghlo kanë rënë dakord për armëpushim rreth dhjetë herë, të cilin megjithatë ata e kanë shkelur menjëherë.

SHBA, e cila ka mbikëqyrur bisedimet midis dy kampeve për gati një muaj së bashku me Arabinë Saudite, sot denoncoi "shkeljet serioze", por nuk nxorri sanksionet që tha se do të vendoste disa javë më parë.

"Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Arabisë Saudite synojnë të rifillojnë bisedimet lehtësuese," tha sot një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, pasi të dërguarit e rregullt ushtarakë u larguan nga bisedimet në Jeddah dje.

Megjithatë, me një kusht: "pasi forcat të tregojnë qartë nga veprimet e tyre se janë serioze për të respektuar një armëpushim", vuri në dukje ai.

Dhuna është e pandërprerë dhe të mërkurën, "18 civilë u vranë dhe 106 u plagosën" nga zjarri i artilerisë së ushtrisë dhe sulmet ajrore në një treg në Khartoum jugor, tha një panel avokatësh për të drejtat e njeriut.

Ushtria bombardoi dje bazat e FSR në Khartoum me artileri të rëndë, të cilat kanë qenë prej kohësh në zemër të zonave të banuara, sipas raporteve nga banorët i thanë AFP.

Në ditën e 48-të të luftimeve të pandërprera, të cilat tashmë kanë shkaktuar vdekjen e 1800 personave, sipas OJQ-së ACLED, më shumë se një milion njerëz, kryesisht sudanezë, por edhe refugjatë në Sudan, janë zhvendosur brenda vendit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH